Највећа предност новог система фискализације који се примењује од 1. маја је у томе што помаже у борби против сиве економије, оцењују за Танјуг економисти, док привредници кажу да су се брзо привикли на нове касе и да су им оне знатно олакшале папирологију коју су раније имали на крају радног дана.
Економиста Марко Данон, шеф Јединице за конкурентност у НАЛЕД-у, указује да је електронском фискализацијом појачан капацитет државе и њених органа за откривање случајева сиве економије.
„Искуства земаља у Европи које су увеле неки облик електронске фискализације показују да се након увођења тог система повећава порески, односно буџетски прилив. То је добро за све, за државу, јер има веће приходе, грађани добијају више бољих јавних услуга, а свој интерес у овоме види и привреда која послује легално“, каже Данон за Тањуг.
Објашњавајући како нови систем помаже у борби против сиве економије, каже да електронска фискализација омогућава онлајн прикупљање података у реалном времену.
Према његовим речима, то је важно јер тада Пореска управа може да у реалном времену прати све трансакције које се одвијају и да брзо утврди где постоје аномалије у пословању, односно где се не издају фискални рачуни или се издају на неправилан начин.
Додаје да ако је и било неких потешкоћа у преласку на нови систем, не би требало заборавити да се овде ради о реформи која обухвата више стотина хиљада привредних субјеката и да је самим тим није лако спровести на најефикаснији начин, али да верује да ће, како време буде пролазило и овај систем фунционисати све боље.
Сами предузетници истичу да увођење било које новине изазива мали страх, отпор па и почетно несналажење.
Тако Дијана Милић, власница винарије Пусула и чланица Секције за женско предузетништво Привредне коморе Србије каже за Тањуг да се људи када се уводи нешто ново плаше и чекају да чују искуства других који су кроз то већ прошли, па да и они крену са применом.
„Претпостављам да су многи чекали последњи моменат, али се надам да ћемо ускоро сви преболети те дечје болести и да ће се све функционисати савршено“, навела је она.
Додаје да у њеној фирми није било проблема са новом фискализацијом, јер су са припремама за њено увођење почели на време, прошли обуке за рад на касама и тако оспособљени за рад на њима.
Наводећи колико је радницима било потребно времена да се обуче, каже да су после неколико откуцаних рачуна обуке, рефундације и аванса, сви могли да раде на касама.
„Наравно свако себи хвата белешке, у случају да нешто заборави и онда има подсетник за сваки случај, а иначе сам рад на каси је прилично једноставан. Имате мени који вас води кроз касу, једино је битно да научите чему који тастер служи и онда нема проблема“, каже Дијана Милић.
Када је реч о ефектима које очекује од примене нове фискализације, наводи да ће она поправити конкурентност на тржишту и омогућити боље буџетске приходе, а тиме и веће плате онима који их примају из буџетских средстава.
Власница онлајн продаје „Модианица схоес“ и потпредседница Секције за омладинско предузетништво у Привредној комори Србије Настасија Живановић од новог модела фискализације очекује да омогући сузбијање нелојалне конкуренције, сиве економије као и бољу контролу прихода.
Каже да је изабрала касу која подржава андроид систем и да је њоме лако руковати, јер се на њој ради исто као и на мобилним телефону.
„На нови модел фискализације прешли смо крајем априла и једини проблем који смо имали, јесте тада због пада сервера, јер су у том моменту сви морали да заврше са фискализацијом, па је долазило до мањих проблема“, каже за Тањуг Настасија Живановић.
Додаје да се касом рукује једноставно и да им је њеним коришћењем смањена папирологија, коју су на старим касама имали на крају радног дана.
Предузетнице, саговорнице Тањуга такође истичу да им је много значила субвенције државе за набавку каса, чиме су избегнути трошкови преласка на нови систем.
Преузмите андроид апликацију.