Почетна > Србија
Србија

Фестивал о људским правима почиње 24. фебруара

Гошћа нове епизоде видео серијала Танјуг Рефлектор била је редитељка и уметничка директорка ДАХ театра Дијана Милошевић која је говорила о другом издању фестивала „Уметност и људска права: Уметност у акцији“ који ће бити одржан од 24. до 27. фебруара у више простора у Београду.
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

Милошевић је рекла да је идеја фестивала да се представе уметничке праксе које се баве темом људских права у врло широком смислу, пошто „једном добијена људска права нажалост нису гарантована и морамо стално да се освешћујемо и да их бранимо“.

„Имамо јако богат програм. Идеја нам је била да представимо различите уметничке форме. Превасходно смо театар, али бавимо се и другим формама“, истакла је Милошевић.

Према њеним речима, у оквиру фестивала, између осталог, уметница и активисткиња Зое Гудовић ће у Установи културе „Пароброд“ водити радионицу „Учење по Зеду“ где се истражује како изгледа кад се са женског аспекта осваја јавни простор, односно говори се о „транформисању жена у њихове мушке алтер егое“.

На фестивалу „Уметност и људска права“ у Арт биоскопу Коларчеве задужбине биће премијерно приказан и документарни филм ДАХ театра о његовом недавном пројекту „Дрвеће плеше“.

„Бавили смо се причом о важности дрвећа и одбраном од прекомерне сече, што је глобална прича јако важна за опстанак планете“, оценила је Милошевић.

Гошћа из Израела Моран Дувшани представиће се у „Пароброду“ инсталацијом „Кардиофон или музика твог срца“ где се посетиоцу у соби уради ЕКГ, па се његови резултати кроз музичку кутију транформишу у нотни систем, и на крају се из компјутера добија музика.

Милошевић је подсетила и да у Народно позориште долази Шпанкиња Амаранто Осорио са представом „Оно што нисмо изговориле“, у којој је акценат на женским правима, а фестивал затвара у Дорћол плацу женска ромска хип хоп група Прити лауд која пева „о врло важним темама за њихову и нашу заједницу“.

Партнери ДАХ театру у организацији фестивала су УК „Пароброд“, Народно позориште, Коларац, Дорћол плац и другде, а подржали су га Гете институт, Министарство културе и информисања и други.

Милошевић је рекла да су планови Дах театра када се стиша или заврши пандемија да настави са путовањима и гостовањима, јер су им „најважније живе представе и да се срећу са публиком широм земље и света“.

Пројекат „Дрвеће плеше“ биће поново изведен 29. априла на Светски дан игре у Студентском парку у Београду.

Милошевић каже да ће ДАХ театар учествовати у низу пројеката какви су „Антиогна“ који се бави драмским техникама које професори средњих школа могу корсиртити у раду са вршањачким насиљем, и

радионица са театром „Хенд то маут“ у марту о причама младих жена.

Zakazani prvi koncerti Somborske filharmonije

Преузмите андроид апликацију.