Када пројекат Јадар буде покренут, он ће омогућити да се праве батерије за преко милион електричних возила годишње, а додаће један до три одсто БДП-у Србије, изјавио је данас подсекретар Сједињених Америчких Држава за економски раст, енергетику и животну средину Хозе Фернандез.
Он је на конференцији за медије рекао да ће то помоћи Србији, али и државама које се суочавају са егзистенцијалним питањима, односно климатским променама.
„Ово је прилика за Србију да искористи овај генерацијски изазов и да искористи прилику која се не указује тако често. Ми смо у позицији да је свету потребно 42 пута више литијума, ако хоћемо да до 2050. године, достигнемо циљеве чисте енергије“, рекао је Фернандез.
Подсетио је и да је на Форуму за минералну безбедност разговарано о пројекту Јадра у Србији и истакао да поздравља јавну расправу у нашој земљи.
„Желели бисмо да Америка допринесе расправи која треба да се заснива на науци и чињеницама. Ми сматрамо да улагање у критичне минерале мора да донесе добробит заједници, уз поштовање највиших стандарда за заштиту животне средине, али и социјалних апсеката локалне заједнице – што ће помоћи даљи развој земаља“, закључио је Фернандез.
Он је навео да САД подржава напоре Србије да разбије своју економију и да подржавају циљеве чисте енергије на глобалном нивоу.
„Радујем се што ћемо да наставимо наше разговоре како можемо даље да развијамо наше економске односе и када је реч о критичним минералима, али и када је реч о телекомуникацијама и другим областима. Ово је добар тренутак за односе између Србије и САД“, истакао је Фернандез.
Улагање у критичне минерале широм света, како је навео, мора да донесе добробит за заједнице, да поштује високе стандарде заштите животне средине, да обухвати социјалне бенефите за заједнице.
„Сматрамо да, ако се то уради како треба, то ће помоћи земљама које су укључене у те индустрије“, закључио је Фернандез.
ЈКП „Градска чистоћа“ Београд: „Дан отворених врата“ у суботу 12. октобра
Преузмите андроид апликацију.