Да ли сте се икада запитали да ли Земља има срце?
Зашто Земља пулсира на сваких 26 секунде и зашто научници то не могу да објасне ни после 60 година?
Почетком 1960-их, геолог по имену Џек Оливер први је документовао талас познат као ”микросеизам”, наводи Дискавери канал. Оливер, који је у то време радио на Универзитету у Колубији, чуо је буку, али није имао одговарајуће инструменте којима сеизмолози данас располажу.
Од тада, научници су провели пуно времена ослушкујући пулс и покушавајући да открију одакле он потиче.
Шта узрокује да Земља пулсира?
Упркос деценијама истраживања, не постоји објашњење о томе шта узрокује да Земља емитује пулс сваких 26 секунди. Неки научници мисле да је то повезано са океанским таласима који ударају о епиконтинентални појас у Гвинејском заливу.
Међутим, ова теорија не објашњава зашто је пулс јачи током одређених годишњих доба, или зашто се није мијењао током времена упркос варијацијама у нивоу мора, обрасцима таласа и клими.
Наиме, на тлу светских океана налази се континентални гребен који делује као џиновски таласни прелом. Тако су научници теоретизовали да се, како таласи погађају ово одређено месту на континеталном гребену у Гвинејском заливу (Атлантски океан југозападно од Африке), производи и овај редовни пулс планете Земље.
Друго могуће објашњење је да је пулсирање Земље узроковано вулканском активношћу у регији.
Мистерија која још увек није решена
Земљин пулс представља један од фасцинантних природних феномена који изазивају наше разумијевање на који наша планета функционише. То може бити једноставан физички процес који још увијек није потпуно схваћен или сигнализира да се испод наших стопала догађају сложенији и дубљи процеси.
Sedam malih navika koje će pozitivno uticati na vaše mentalno stanje
Преузмите андроид апликацију.