Постоје места која љубитељи књига (или пак архитектуре) на путовањима кроз Европу не смеју заобићи. Већ смо писали о најзанимљивијим књижарама Старог континента, а данас делимо са вама четири заиста посебне библиотеке.
Жоанина (Коимбра, Португал)
Библиотека Жоанина део је Универзитета у португалском граду Коимбра. Овај универзитет је иначе један од најстаријих на свету и најстарији у Португалу, а Жоанина је дефинитивно његова најзначајна зграда.
Изградњу јединственог барокног здања наручио је ни мање ни више већ тадашњи краљ Португала, Жоао В, а библиотека изгледа сразмерно раскошно.
Вешто осликани плафони, позлаћене полице и преко 60 хиљада књига само су неки од разлога да се библиотека посети приликом путовања по Португалу.
Кад се бројни посетиоци разиђу те погасе светла, у библиотеци на сцену ступају слепи мишеви који играју виталну улогу у очувању старих рукописа и књига. Наиме, инсекти представљају велику опасност за папир, те су шишмиши ту да их улове и спрече да униште ову вредну колекцију.
Посета библиотеци се мора заказати, а улазница кошта 17.50 евра, али укључује и карту за ботаничку башту, краљевску палату, као и друге значајне зграде које припадају универзитету.
Марчијана (Венција, Италија)
Библиотека св. Марка, заштитника града, налази се у Венецији, одмах насупрот Дуждеве палате и једна је од најпознатијих (и најлепших) библиотека у Италији. Такозвана “Марчијана” чува значајну колекцију класичних текстова, са преко милион радова у свом фонду.
Славни италијански ренесансни архитекта Андреа Паладио сматрао је да је ова библиотека “најбогатија и најлепше украшена” зграда икад конструисана још од доба антике.
Овом мишљењу доприносе чињенице да су неке од фрески на плафону и украса у нишама дела ни мање ни виђе него славних венецијанских уметника Тицијана и Тинторета.
У библиотеку се улази драматичним мермерним степеништем, а зграда осим ентеријером плени и својом складном класичном спољашњошћу. Улазница кошта 19 евра.
Ервин Сабо (Будимпешта, Мађарска)
У Будимпешти има неколико интересантних библиотека, али за овај пут издвајамо јавну библиотеку “Ервин Сабо”.
Основана је почетком 20. века, када је аристократска палата у близини Калвин трга претворена у Библиотеку, а и данас је једно од најпопуларнијих места за читање и учење у Будимпешти. Очаравајуће барокне собе за читање налазе се на четвртом спрату. Улазница кошта 1000 форинти.
Oobo (Хелсинки, Финска)
Најимпресивнија и најмлађа библиотека у Хелсинкију већ је награђена од стране међународне Федерације библиотека за најбољу јавну библиотеку године 2019. Ова фасцинантна зграда плени како својим дизајном и архитектуром тако и садржајима саме библиотеке.
Модерна и минималистичка, ипак чува вредности заната и речи писане на папиру, док у исто време представља место на које локалци иду да би се упознали са новим технологијама. У пројекат је уложено 98 милиона евра а колекција броји преко сто хиљада књига.
Осим библиотеке, овде се могу пронаћи и концертна сала, мултимедијалне просторије, те радионице за фотографију, музику, шивење, 3Д штампу, али и привлачни простори за дружење и кафенисање. Улаз је бесплатан.
Аутор текста: Н. К.
Преузмите андроид апликацију.