Почетна > Србија
Србија

Фантастичан резултат српских ђака на такмичењима из природних наука

Директорка математичке Гимназије Мирјана Катић изјавила је данас да су ђаци из Србије на најважнијим такмичењима из природних наука широм света остварили фантастичан резултат.
Фото: Pixabay/Wokandapix

„Јул нам је донео посебну радост, и одличне резултате на најважнијим светским такмичењима из природних наука“, рекла је Катић за Тањуг и нагласила да је такмичење „Математика без граница“, одржано у Несебару, било сјајна ствар.

Ђаци из Србије су на том такмичењу учествовали други пут, након више онлајн кругова, финале је било Буграској и ове године смо били апсолутни победници на такмичењу, на којем је учествовало 18.000 ученика из 23 земље, рекла је директорка.

„Мина Мијатовић је апсолутни победник у свим категоријама – она је ученица трећег разреда Математичке гимназије и тај успех нас је посебно обрадовао“, рекла је Катић.

На констатацију да је уследила, четврта међународна математичка олимпијада у Јапану, Информатичка олимпијада за девојке у Шведској, па хемијска у Цириху, Катић је подсетила да је била и светска Олимпијада из физике, такође у Јапану, где је било пет учесника из Србије – два из Математичке гимназије – Вук Хип и Ђорђе Паројчић који су освојили бронзе.

„У Јапану, што се тиче математике са сребром нас је обрадовао Матија Вукелић чиме је завршио сјајну серију такмичења за Математичку гимназију. Освојио је десетине медаља на најпрестижнијим такмичењима и из математике и из информатике.

Најбољи је ученик Математичке гимназије и овогодишњи добитник Светосавске награде“, додала је Катић.

Бронзане медаље су освојили Стефан Шебез, ученик Математичке гимназије, као и Александар Вишњић, и Андрија Живадиновић, ученик из Ниша, рекла је она и додала да су два ученика Математичке гимназије освојила похвале – Вукашин Пантелић и Гвозден Лапчевић који је имао технички проблем иначе би његов успех био много већи.

Чланови екипе која је била у Јапану били су у Кини на припремама са најбољим такмичарима из целог света, рекла је Катић.

На питање како изгледа припрема ученика за олимпијаде, колико има одрицања и терета који ђаци осећају, Катић каже да се сви ти момци и девојке спремају читав живот.

Таленте развијају од најранијег узраста, већина су рођени талентовани за све природне науке, али се већина се определила да се врхунски такмичи или из једне или две области.

„Морају да се склопе и таленат и рад, они су свестрани, талентовани за музику, спорт, воле да путују, у тим такмичењима имају прилику да упознају вршњаке из целог света, виде и како изгледа школа у Кореји … Сазнају многе ствари које их интересују. Из сваке земље је шест најбољих ученика на Олимпијади и замислите резултате на таквим такмичњима, због тога вреди целоживотни њихов рад“, рекла је Катић.

На констатацију да је у јуну одржан 11 Куп Математичке гимназије и питање који је био циљ одржавања тог купа, каже да су имали идеју да окупе младе из целе Европе и света.

„У тих 11 година имали смо учеснике из 30 земаља, главна идеја је била да их упознамо са Београдом, Србијом, чак је и такмичарски део у другом плану, такмичли су се три дана из математике физике и информатике и ове године први пут из шаха“, рекла је она и додала да су сви били пресрећни.

Њихови ђаци су, како каже, били и на такмичењу у Сингапуру из математике физике.

До краја године их очекује такмичење из примењене математике, које се иначе одржава у Москви, навела је она и додала да је важно да је Математичка гимназија на светској мапи.

Препознати смо као изузетна образовна институција, тако да нам стижу и нека нова такмичења која нисмо планирали, навела је она.

На питање колико је интересовање за Математичку гимназију каже да је увек велико, три пута више него што има места.

„Потенцијални наши ученици су не само из Србије, јер оваква школа не постоји на Балкану ни у Европи. Долазе из Северне Македоније, Црне Горе и Републике Српске. Последњих година имамо интересовање и родитеља чија су деца била у школама у Протугалији, Америци, Швајцарској, који се враћају у Србију само да би им деца ишла у Математичку гимназију“, навела је она и нагласила да, захваљујуци знању из природних наука, сваки ђак може да упише било који факултет у Србији и свету и да буде врхунски студент.

Vesić: Za projekte opštinama 100 miliona dinara, vizija ravnomeran razvoj Srbije

Преузмите андроид апликацију.