Европски парламент (ЕП) усвојио је данас резолуцију којом се траже додатне казнене мера против Русије, укључујући „хитно увођење потпуног ембарга на увоз руске нафте, угља, нуклеарног горива и гаса“.
Резолуција је усвојена са 513 гласова „за“, 22 „против“ и 19 уздржаних, објављено је на веб сајту Европског парламента.
Пооштравање санкција би требало да буде праћено планом за обезбеђење сигурног снабдевања ЕУ енергијом, као и стратегијом за „повлачење санкција уколико Русија предузме кораке ка обнављању независности, суверенитета, територијалног интегритета Украјине унутар њених међународно признатих граница и потпуног изласка њених трупа са територије Украјине”.
Посланици Европског парламента позвали су лидере ЕУ да искључе Русију из Г20 и других мултилатералних организација, попут УНХЦР-а, Интерпола, Светске трговинске организације, Унеска и других, оцењујући да би то „био важан сигнал да се међународна заједница неће вратити на уобичајене односе с агрескорком државом”.
Да би санкције биле делотворније, ЕП позива на искључивање руских банака из SWIFT система, на забрану уласка свим пловилима повезаним са Русијом у територијалне воде ЕУ и њихово пристајање у лукама, као и забрану друмског теретног транспорта из и у Русију и Белорусију.
Европски посланици захтевају и заплену „све имовине која припада руским званичницима или олигарсима повезаним са режимом (руског председника Владимира) Путина, њиховим заступницима и посланицима”, а исто то траже и за званичнике и особе повезане са режимом белоруског председника Александра Лукашенка.
У резолуцији се наводи умешаност Белорусије у рат у Украјини и захтева да према Минску буду примењене исте санкције као против Русије како би се, како се наводи, „затвориле све рупе које би Путину омогућиле да употреби помоћ Лукашенка за заобилажење санкција“.
Посланици Европског парламента су се осврнули и на ужасне призоре из Украјине, оцењујући да они „неоспорно представљају ратне злочине“ које су починиле руске трупе, посебно у Бучи, и потпуно или скоро потпуно уништење Маријупоља и других градова, наводи се у извештају ЕП-а.
Они сматрају да починиоци ратних злочина морају да одговарају и позивају на формирање специјалног трибунала УН за злочине у Украјини.
Европски парламент је мишљења да се испоруке оружја Украјини морају наставити и појачати како би се омогућило да се ефикасно брани.
Напомињући да је скоро 6,5 милиона украјинских држављана интерно расељено и да је више од четири милиона напустило земљу због рата, посланици ЕП-а апеловали су на успостављање безбедних хуманитарних коридоре за евакуацију цивила и на јачање мреже хуманитарне помоћи ЕУ у Украјини.
Истовремено су осудили руску реторику, упозоравајући да би та земља потенцијално могла да прибегне употреби оружја за масовно уништење и нагласили да ће се на било какво распоређивање таквог оружја одговорити уз најтеже последице.
У засебној одлуци, Европски парламент је подржао планове за убрзање допуне резерви гаса у Европи, тако да домаћинства и предузећа имају довољно гаса за следећу грејну сезону.
О предлогу, који је ЕП усвојио по хитној процедури, сада ће се преговарати са министрима земаља чланица ЕУ.
Преузмите андроид апликацију.