Почетна > Свет
Свет

Европски парламент одобрио нови Пакт о миграцијама и азилу

Европски парламент усвојио је у среду нови Пакт о миграцијама и азилу, који предвиђа правила за управљање пријемом и пресељењем тражилаца азила.
Фото: Танјуг/АР/Jean-Francois Badias

Посланици ЕП усвојили су десет законских докумената за реформу европске политике миграција и азила након гласања које су, како је пренео Ројтерс, накратко прекинули демонстранти позивајући са галерија на гласање против пакта.

Како се додаје у саопштењу ЕП, новим прописима предвиђено је брже испитивање захтева за азил, укључујући на границама ЕУ, побољшана идентификација особа при доласку и обавезне провере безбедности, рањивости и здравља за особе које нерегуларно улазе у ЕУ, као и бољи одговор у кризним ситуацијама и нова добровољна шема за пресељење избеглица из трећих земаља.

Државе чланице могу да бирају између преузимања одговорности за подносиоце захтева за азил, давања финансијских доприноса или пружања оперативне подршке.

Према новим правилима, особе које не испуњавају услове за улазак у ЕУ биће подвргнуте поступку скрининга пре уласка, укључујући идентификацију, прикупљање биометријских података, здравствене и безбедносне провере, у периоду од до седам дана.

Државе чланице ће морати да успоставе независне механизме праћења како би осигурале поштовање основних права.

Подаци оних који нерегуларно долазе у ЕУ, укључујући отиске прстију и слике лица старијих од шест година, чуваће се у реформисаној бази података Еуродак.

Надлежни органи моћи ће да снимају ако постоји могућност да неко представља безбедносну претњу или је био насилан или наоружан, преноси Танјуг.

Када је реч о солидарности и одговорности, како би се помогло државама чланицама ЕУ које су под притиском миграција, друге чланице даће свој допринос премештањем подносилаца захтева за азил или корисника међународне заштите на њихову територију, давањем финансијских доприноса или пружањем оперативне и техничке подршке.

Биће ажурирани и критеријуми према којима је држава чланица одговорна за разматрање захтева за међународну заштиту, такозвана Даблинска правила.

Kako da koristite „Europass“ alate za predstavljanje stečenih veština i znanja

Преузмите андроид апликацију.