Осим општепознатих централних четврти које неизбежно обилазимо приликом посета европским престоницама, постоје и оне друге, до којих да бисмо дошли морамо изаћи из строгог центра.
Иако начичкане туристима, не смемо их пропустити, јер и поред тога што нису одолеле гужвама, успеле су да сачувају аутентичност. Представљамо вам делове Лисабона, Рима, Париза, Берлина и Атине који освајају својим јединственим карактеристикама, позивају на непрекидно фотографисање и остају у сећању дуго после повратка кући.
Алфама
Најстарија четврт Лисабона са својим минијатурним трговима, вешом који се суши са малих балкона и разнобојним саксијама са цвећем, најчешћи је мотив за разгледнице из престонице Португала.
Брдовити лавиринт уских улица поплочан калдрмом изискује одређену физичку кондицију и обућу искључиво равних пета, али је сваки напор исплатив.
Када је 1755. велики земљотрес затресао читаво Иберијско полуострво Алфама је једино насеље Лисабона које није било оштећено. Одолела је и Римљанима, Визиготима и Арапима. Ови последњи добрим делом су одговорни за урбанистичко решење Алфаме, која је зидана тако да буде тешко освојива, али и да обезбеди хладовину становницима током најтоплијих летњих дана.
Идеално место за предах у шетњи су бројни видиковци са којих се пружају фантастични погледи на Лисабон и реку Тежо.
Алфама је синоним за гитару и фадо, носталгични португалски музички жанр који дочарава живот помораца и жена које их чежњиво чекају код куће. Вековима је била дом најсиромашнијима, али у последњих десет година и то се променило.
Алфаму није заобишла џентрификација, те су бројни локалци морали да се преселе у јефтиније делове града, док су на њихова места стигли инвеститори, хостели и приватни смештај. Ни то међутим није у потпуности нарушило стари шарм четврти.
Трастевере
Поред импозантних мејнстрим атракција као што су Фонтана ди Треви, Сикстинска капела и Колосеум, Рим нуди и нешто сасвим другачије.
За јединствено искуство лутања у лавиринтима калдрмисаних прастарих улица у којима је некада живела радничка класа, треба се запутити на леву обалу реке Тибар, у посету шармантној четврти Трастевере.
Начичкан баровима и ресторанима откачених ентеријера, Трастевере је идеално место за шетњу без мапе трагом уличне музике и откривање средњевековног Рима, зидова обраслих бршљеном, малих тргова, али и понеке велелпне цркве и мини палате.
У шетњи између графита и веша који се суши изнад глава пролазника, чују се разни језици, будући да је Трастевере мултикултурална четврт – некада дом Јеврејима и Сиријцима, а данас дошљацима из свих крајева света, укључујући бројне студенте.
Монмартр
Не постоји бољи сценарио за авантуре Амели Пулен од боемског Монмартра у Паризу. Фамозно брдашце у 18. арондисману којим доминира бела базилика Светог Срца било је у доба “La Belle Époque” дом Монеу, Реноару, Тулуз-Лотреку, Пикасу, Ван Гогу и бројним другим значајним уметницима.
Не чуди што и данас небројени уметници у покушају дођу баш на Монмартр у потрази за инспирацијом и славом. Иако је донекле препун замки за туристе као што су прескупи ресторани и језиви сувенири, вредан је посете уколико их избегнете и фокусирате се на историјски шарм, сеоску амотсферу и наравно, на базилику Светог Срца.
Ова истовремено грандиозна и грациозна грађевина видљива је из готово свих делова града, па ипак вреди се попети 130 метара до врха Монмартра и видети је изблиза и изнутра.
Изграђена је крајем 19. века у романо – византијском стилу, посвећена је Христовом срцу и чува један од највећих мозаика на свету, површине 475 метара квадратних. Централна фигура мозаика је Христ у белом, раширених руку, са златним срцем. Бонус је јединствени поглед на Париз са степеништа базилике.
Уколико желите да погледате још неке знаменитости Француске, можете погледати овде.
Кројцберг
Љубитељи уличне уметности, алтернативних стилова живота и блискоисточне хране не би смели да пропусте Кројцберг, некада најсиромашнију четврт западног Берлина ограђеним берлинским зидом са три стране, а данас динамични мултикултурни кварт по ком се са уживањем може лутати сатима.
Иако се налази на свега неколико километара од отменог кварта Mitte и пословног Александерплаца, Кројцберг је сушта супротност конвенционалном Берлину: он је дом имиграната али и креативаца, алтернативаца и уметника.
За Берлин се не може рећи да је посебно леп град, а Кројцберг није изузетак. Па ипак, отужне сиве зграде и неупечатљива архитектура улепшани су шареним муралима и графитима, парковима и обалом реке Спри, зеленом веном кварта и уједно и његовом границом.
Кројцберг је галерија на отвореном, радова је на стотине, и док се неће сви сложити да осликани зидови јесу уметност, Кројцберг је свакако визуелно најинтересантнији део Берлина.
Вероватно најпознатији мурал је “Астронаут космонаут” Виктора Еша из 2007. који прекрива површину од 22 x 14 метара. Астронаут представља Хладни рат и “свемирску трку” између Совјетског Савеза и САД.
Плака
У подножју Акропоља налази се Плака, најстарија градска четврт Атине. Затворена за саобраћај, сређена и уредна, Плака више личи на неко дивно и удаљено грчко острво него на централни део иначе хаотичне престонице. Иако веома популарна међу туристима и стога често препуна људи, дефинитивно је вредна обиласка.
Сматра се да је кварт настао на месту древне атинске Агоре, те да је непрекидно насељен око три хиљаде година. Њеним улицама су шетале легендарне војсковође Перикле и Александар Велики, у време Османлија била је позната као “турска четврт”, да би 1884. делимично изгорела у великом пожару.
Седамдесетих и осамдесетих година прошлог века била је позната по лудом ноћном животу, док је данас претежно привлачна за дневни обилазак, дегустацију најбоље баклаве у граду у кафићу Yiasemi и шопинг одабраних, ручно израђених сувенира у некој од десетине продавница. За наклоњене историји ту су и бројни музеји и цркве вредни посете.
Аутор текста: Н. Кошта
Преузмите андроид апликацију.