Почетна > Бизнис
Бизнис

Европске компаније не пуштају руске акционаре

Крајем октобра, Сбер је известио да је продао 43% удела хрватског малопродајног ланца Фортенова великом инвеститору из УАЕ Саифу Алкетбију.
Фото: WikimediaCommons/Gennady Grachev

 

Детаљи трансакције пре три дана су јавно разматрани, а као резултат – дошло је до промене акционара. Како се дошло до оваквог епилога?

Сбер је 2019. године стекао удео у Фортенови након што су дугови холдинга Агрокор реструктурирани. Холдинг је банци дуговао око милијарду евра за кредите које је добијао од 2014. године и за тај износ Сбер је и добио одговарајући удео.

Након тога, Агрокор је прво дошао под контролу хрватске владе, а након тога је потпуно трансформисан у Фортенову. У новембру 2021. године, Сбер је јавно говорио о плановима да смањи своје присуство на европском тржишту са циљем да се усредсреди на развој приоритетнијих тржишта, као и да истражи нове пословне моделе. Од тог тренутка банка је почела активно да тражи купце.

Међутим, није испало како треба: неки нису могли добити одобрење државних регулатора, други су у последњем тренутку потпуно одустали од договора из различитих разлога. Питање продаје удела остало је отворено.

Већ 2. марта 2022. године, Сбер је најавио коначно укидање пословања у Европи.

Између осталог, у позадини санкција. Банка је прво продала своју подружницу у Швајцарској, а затим се фокусирала на Фортенову. Овај пут су временски рокови били ограничени, па су тражили купца не само у Европи јер нису имали опцију да се поново суоче са неуспехом код регулатора и немогућношћу да се договоре о споразуму.

Излаз је пронађен у УАЕ – тамо не подржавају санкције против руских компанија, па је договор произашао довољно брзо, и што је најважније, легално, без кршења европских санкција.

Менаџмент Фортенове је био веома забринут због промене акционара, иако бриге није било. Алкетби је од 2019. године био заинтересован за компанију и имао је озбиљне планове за њен развој.

Сада када је куповина обављена, европски малопродајни ланац ће добити више слободе и могућности за развој: нови власник нема ограничења на међународном и европском нивоу. Саиф Алкетби је чак послао посебно писмо запосленима где је потврдио своје намере.

Међутим, за неке се то показало недовољним. Извршни директор Фортенове Фабрис Перушко већ дуго води своју игру и вероватно стоји иза провокација према Сберу и новом инвеститору.

Раније, још у Агрокору, Перушко је био одговоран за комуникацију са медијима. Очигледно, након увођења антируских санкција, Перушко је желео да се удео Сбера не прода, већ само замрзне.

Перушко има добре везе, посебно са премијером Хрватске Андрејем Пленковићем, који је раније седео у Европском парламенту. Перушко очигледно следи неке сопствене интересе и не жели да акције Фортенове оду новом власнику.

Његовим напорима руководство холдинга не ступа у контакт са новим акционаром. Ипак, чини се да нема смисла оспоравати легалност договора, јер је чак и хрватски председник Зоран Милановић изјавио да је Сбер за себе пронашао бољи излаз из ситуације.

Раније су сличне изјаве дали и сам Сбер, као и стручњаци који су се упознали са детаљима трансакције.

Hakeri napali Kontinental i ukrali 40 terabajta podataka

Преузмите андроид апликацију.