Почетна > Бизнис
Бизнис

Европска унија све више контролише ТЕМУ

Интернет тржиште је важно за Европу, која не одустаје од намере да утврди да ли је највећи кинески онлајн трговац „Тему” прекршио њихове прописе и да ли и даље продаје плагијате тамошњим купцима.
Фото: PrtSc/TODAY/YouTube

Прошле недеље је покренут и званични поступак против овог интернет гиганта чија популарност међу потрошачима није запамћена до сада пре свега због ниских цена и бесплатне поштарине.

Како подсећају из Европске комисије, према Закону о дигиталним услугама (ДСА), услуге означене као „врло велике интернет платформе” морају бити у складу са строгим правилима која се баве ризицима које велике услуге представљају за Европљане када је реч о незаконитом садржају и њиховом утицају на темељна права, јавну безбедност и благостање.

Овако је наведено у прописима, али језиком потрошача, то је много шира прича од оне која се наводи у званичним саопштењима.

Нема сумње да је „Тему” асортиманом, ценама и бесплатном поштарином заразио цео свет па и Европу, самим тим и Србију.

Кога год да упитате да ли је нешто наручио са ове платформе вероватно ће рећи да јесте и да, управо због сумњи у квалитет, наручује производе за кућу, канцеларијски прибор, новогодишње украсе.

Нема робне групе у којој „Тему” није понудио на десетине и стотине различитих производа којима купци, јасно је, не могу да одоле. Оволика популарност једне платформе сасвим сигурно утиче на домаћу конкуренцију, али и друге онлајн трговце који не могу да се такмиче са кинеским што због цена, што због бесплатне поштарине.

Зато се можда и поставило питање квалитета и безбедности производа, а сада и плагијата који су такође забрањени. На све оптужбе последњих месеци видело се да „Тему” не реагује драматично.

Готово да не реагује уопште, због чега је ЕК одлучила да причу подигне на виши ниво и покрене поступак који ће интернет гиганта натерати да поднесе рачуне европским властима.

Комисија, како је наведено у саопштењу, верује да је „Тему” можда прекршио ДСА својим „потенцијално заразним дизајном услуге, системима који се користе за препоручивање куповине корисницима, као и приступом подацима онима који претражују на платформи.

Одлука да покрену поступак је уследила након прелиминарних анализа о процени ризика које је доставио „Тему” у септембру на захтев Европске комисије. Најављено је да ће се истрага фокусирати на системе које овај трговац користи за ограничавање продаје производа који нису усклађени са онима у ЕУ.

Између осталог, то се односи на системе који су осмишљени да ограничавају поновно појављивање претходно суспендованих лажних трговаца, за које се зна да су у прошлости продавали такве производе. Ту су још и проблеми са системима продаје, неусклађеност са прописима када је реч о препоручивању производа, доступност „Темуовим” јавним подацима…

Колико је велика популарност ове трговине у Европи показује и податак да је она почетку, прошле године, била број један на немачкој лествици апликација за куповину онлајн, па се чини да се интересовање за јефтине производе пробудило и код најзахтевнијих потрошача којима је квалитет увек на првом месту.

На почетку су се жалили да нису задовољни доставом и квалитетом, али се то с временом поправило. Како су пренели тамошњи медији, стручњаци за потрошаче су чак наручивали различите производе и тестирали их и онда оцењивали како би купцима олакшали дилеме шта да купе и на шта да обрате пажњу.

Raste broj stanova kupljenih iz kredita

Преузмите андроид апликацију.