Почетна > Свет
Свет

Европљани морају да штеде енергију, траже се субвенције за најсиромашније

У Европској унији су на снази нове обавезне мере штедње енергије. У читавој Европи расте назадовољство због већ прескупих енергената, а после затварања „Северног тока 1“ и забринутост од потпуног прекида дотока руског гаса тим гасоводом. Једина добра вест је – цена нафте пала је на 93 долара.
Фото: Танјуг/AP/Michael Sohn

План је да „Гаспром“ славине „Северног тока 1“ поново одврне у суботу, али брине што за 3. септембар још нема закупа капацитета за нове испоруке. Европске земље страхују да би Москва могла да продужи прекид рада тог кључног гасовода. Из Русије образлажу да има проблема за које нису одговорни.
„Знате да је произвођач опреме ‘Сименс’, ово је веома високотехнолошка опрема и мало је вероватно да ћете наћи много компанија у свету које могу да је сервисирају, а за то постоје и дугорочни уговори. ‘Гаспром’ је спреман да настави да испуњава своје обавезе. Али у овом случају су створене и техничке и правне баријере на европској страни које га спречавају. Ово је заиста кризна ситуација“, каже портпарол Кремља Дмитриј Песков.

Европске државе траже начина да зауставе раст цена струје и гаса, снабдевачи траже хитну акцију.

Један од модела је увођење такозваног „механизама тарифног дефицита“ у коме се цена енергије снижава за одређени број јединица у домаћинству како би се смањили рачуни најсиромашнијим домаћинствима.

„Снижавамо цену енергије, али то радимо за одређени број домаћинстава са нижим примањима, а они изнад тога би плаћали пуну цену. У исто време то би дало подстицај свима да пронађу уштеде енергије. Функционисало би, у ствари, на исти начин на који функционише порески систем“, појашњава генерални директор „ОВО енерџија“ Стивен Фицпатрик.

У земљама Европске уније од првог септембра су на снази мере штедње енергије које ће важити током грејне сезоне. Траже и додатне субвенције за грађане.

У Немачкој неке мере донете раније су укинуте, као што је попуст на цену деривата, па је гориво поскупело преко ноћи – литар дизела је око 2,30 евра. И док Влада разматра како ће ублажити високе трошкове енергије, стручњаци се залажу за социјално праведније субвенције за најугроженије грађане.

„Потребна нам је субвенција за грејање која ствара могућност, посебно за људе који су на дну скале прихода, да и даље довољно греју зими, укључе струју и осећају се пријатно у сопственом дому“, наводи Ева Марија Велскоп-Дефа, председница немачког Каритаса.

Европска комисија најављује да ће до средине месеца изаћи са предлогом ограничења цена енергије и реформе енергетског тржишта на дужи рок, а Бела кућа саопштава да ће министри финансија Г7 разматрати ограничење цене руске нафте.

 

Преузмите андроид апликацију.