Из ЕК сматрају да ће до 2031. доћи до пада потрошње меса, да воћаре очекује раст као и произвођаче органског млека.
Европска комисија објавила је на свом сајту предвиђања раста и развоја пољопривреде на европском континенту у наредних десет година, односно до 2031. Акценат је стављен на органску производњу, расту потрошње органског млека и паду тражње за месом.
Како се наводи, протеински усеви биће све траженији, а климатске промене ће још више утицати на производњу воћа и поврћа, па и на раст тражње и цена. У наредној деценији доћи ће до пада потражње за месом па тако и производње житарица (за 2,8 одсто) због смањене потребе за сточном храном.
Истовремено се очекује скок потражње за органским млеком и могућност да се, до тада, потрошња са садашњих 3,5 одсто удвостручити. Предвиђа се да ће потрошња меса у ЕУ, по становнику, пасти са 69,8 килограма у 2018. на 67 до 2031. године. Број грла крава ће се смањити за седам процената. Када је реч о свињском месу, из ЕК наглашавају да стање остаје неизвесно, посебно због проблема са афричком кугом свиња а очекује се мања потрошња за око 1,5 килограма по становнику.
У живинарству тренутни раст потрошње могао би да се успори, али не превише, јер потрошачи пилетину сматрају за здравију у односу на остале врсте меса. У благом порасту ће бити производња и потрошња овчјег меса. Ако је судити по пројекцијама стручњака воћари немају разлога за забринутост, јер ће производња воћа остати стабилна. Ипак ће доћи до смањења засада јабука, али се рачуна на раст приноса захваљујући коришћењу нових сорти. Потрошње тог воћа могла би да буде увећана за 0,6 процената.
Истовремено су предвиђања да ће бити смањења производње парадајза због пада потрошње, а највећи италијански и шпански произвођачи парадајза већ су најавили смањење својих засада. Прерађевине би ипак могле да буду исплативе.
Преузмите андроид апликацију.