Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ево пет природних начина који вам могу ублажити главобољу

Да бисте спречили главобољу, пијте пуно воде. Будите физички активни и добро се наспавајте. Уведите храну богату магнезијумом у своју исхрану и смањите употребу екрана колико год можете.
Фото: Pixabay/Geralt

Главобоље су веома болне и неподношљиве. Према подацима Светске здравствене организације, чак три четвртине одраслих између 18 и 65 година имало је главобољу у последњих годину дана. Међутим, нису све главобоље исте.

Мигрена је најчешћи тип главобоље. То је васкуларна пароксизмална главобоља која се јавља периодично и обично погађа половину главе. Бол је често праћен мучнином, повраћањем и сметњама вида. Мигрена мучи велики проценат младих и људи средњих година.

Без обзира на ваш тип, сваку главобољу која се појави изненада као што је ‘грмљавина’ – или је повезана са неуролошким симптомима као што су слабост или укоченост на једној страни тела, или је повезана са високом температуром, треба хитно да процени лекар.

Када је у питању ублажавање болова, многи се окрећу лековима без рецепта. Главобоље због прекомерне употребе лекова могу да се јаве ако неко свакодневно узима превише лекова против болова. Главобоља се може за кратко време побољшати, али се онда враћа када лек престане да делује. Добра ствар је што лекови нису једини лек. Постоји и много природних начина за ублажавање главобоље, а ових пет природних начина вреди покушати:

 Хидрирајте се

Дехидрација је један од најчешћих узрока главобоље. Тренутак када осетимо жеђ може значити да смо већ дехидрирани. Због тога треба пити око 2 литре воде дневно. Вода може регулисати телесну температуру, испоручити хранљиве материје ћелијама и учинити да ваша кожа изгледа блиставо и младалачки. Такође може бити користан лек за ублажавање мигрене. Пијење довољно воде може ублажити главобољу за само 30 минута. Не заборавите да повећате количину чак и када је напољу вруће. Истраживање у часопису Неурологи открива да се ризик од мигрене повећава за скоро 8 процената за сваки пораст температуре од 9 степени.

Сан

Сви знамо да када лоше спавамо уморни смо, лоше расположени, не функционишемо најбоље, не сећамо се, опада нам имуни систем и још много тога. Лош сан такође може утицати на главобољу.

Према истраживању у часопису Медицине, они са лошим квалитетом сна су чешће имали главобоље. Покушајте да промените своју рутину и прилагодите распоред спавања да бисте се довољно наспавали и смањили главобоље. Искључите мобилне телефоне најмање 30 минута пре спавања и ограничите унос кофеина током дана.

Фото: Pixabay/Geralt
Физичка активност

Док вам вежбање може бити последња ствар на уму када се појави главобоља, мало покрета може направити разлику. Када се знојите, ваше тело ослобађа ендорфине, допамин и нор-адреналин, а сви они делују као природни лекови против болова и модулирају одговор тела на бол. Мање је познато да је физичка активност још ефикаснија у смањењу бола ако је бол узрокован мигреном. Лагана шетња ће значајно смањити вашу главобољу. Само буди храбар, чак и када те боли глава, прошетај. Осетићете побољшање. Само пазите да не претерујете јер ако се знојите и уморите можете постићи супротан ефекат, још гору главобољу. Покушајте са полусатном шетњом сваког дана као превентивним решењем и кратком шетњом на свежем ваздуху када осетите напад мигрене.

 Магнезијум

Размислите о додавању магнезијума вашој исхрани. Ово може помоћи у превенцији мигрене, каже др Јанн. Један од природних лекова за главобољу је магнезијум који се може добити из хране или као додатак исхрани. Магнезијум је важан минерал потребан за правилно функционисање одређених система у телу као што су циркулаторни систем, регулација шећера у крви и за добро провођење нервних импулса. Магнезијум, у правим дозама, може смањити главобољу, посебно код људи који их често имају или код људи који пате од мигрене. Намирнице богате магнезијумом су ораси, банане, семенке, тофу, броколи, грашак… Студија потврђује да су људи који су узимали 400 милиграма магнезијума дневно имали 50 одсто мање главобоље од оних који нису.

Одморите се од екрана

Излагање плавој светлости, која се драматично повећала током пандемије, може временом да изазове оштећење мрежњаче и верује се да доприноси проблемима са видом као што је макуларна дегенерација.

Да бисте спречили бол, смањите коришћење екрана. Ако сте сваки дан на мобилном телефону или рачунару, склоните се кад год можете. Правите паузе сваких 20 минута.

Tri super trika uz koje ćete se buditi odmorniji i pre alarma

Преузмите андроид апликацију.