Почетна > Индекс
Индекс Свет

Ево који су универзитети најбољи на свету на Шангајској листи (ФОТО)

Шангајска листа ARWU (The Academic Ranking of Word Universities) представља један од најрелевантнијих рејтинга универзитета широм света. Иако је неформалног карактера, ствар је престижа бити на њој, јер обухвата мање од четири одсто светских универзитета.
Фото: WikimediaComonns/Michael Pihulic

Ову листу публикује Шангајски Универзитет Цао Тун у коме се врши глобално рангирање Универзитета. Рангирање се врши од 2003. године и сваке године се ажурира. Од 2009, рангирање публикује Shanghai Ranking Consultancy.

Листа упоређује 1.200 високошколских институција широм света према формули која обухват алумни добитнике Нобелове награде, наставнике и истраживаче добитнике Нобелове награде, број високо цитираних наставника и истраживача у оквиру одредене научне области.

Такође, обухвата и број научних радова објављених у часописима Science&Nature, број научних радова објављених у часописима са Science Citation Index и Social Science Citation Index, као и академски допринос према наведеним индикаторима у односу на број запослених.

Од првих пет места са ове листе,  једно је заузео универзитет из Велике Британије, а четири су универзитети из Сједињених Америчких Држава.
Harvard University

Приватни универзитет смештен у  граду Cambridge у савезној држави Massachusetts, Сједињене Америчке Државе. Један је од осам универзитета који чине елитни Ivy League (обухвата 8 најпрестижнијих приватних универзитета у северноисточној САД).

Основан је 1936. године, а назван је по свештенику Џону Харварду и представља најстарију академску институцију. Најстарији је универзитет у Сједињеним Америчким Државама и један је од најпрестижнијих америчких универзитета.

Универзитет се састоји од десет академских факултета и Radcliffe Institute за напредне студије, а броји око 20.000 активних студената.

На Шангајској листи заузима прво место.

шангајској
Фото: WikimediaComonns/David Adam Kess
Leland Stanford Junior University

Приватни је универзитет смештен у граду Stanford, у савезној држави California у Сједињеним Америчким Државама. Познат је по свом угледу у светској академској заједници, али и по непосредној близини Силицијумске долине (средиште најсавременије индустрије у Сан Франциску).

Основан је 1885. године од стране тадашњег гувернера Калифорније Лилијана Стенфорда, а први студенти су уписани 1891. године. Универзитет се састоји од три традиционалне школе које у свом саставу окупљају 40 академских одељења из области права, медицине, образовања и бизниса.

На универзитету студира више од 17.000 студената.

На Шангајској листи заузима друго место.

шангајској
Фото: WikimediaComonns/King of Hearts
Massachusetts Institute of Technology

Приватни истраживачки универзитет у Кембриџу у америчкој држави Масачусетс. МИТ је основао Вилијам Бартон Роџерс 1861. као природну подршку наглој индустријализацији САД. МИТ се састоји из пет школа и једног колеџа са 32 академска одсека. Рад универзитета се базира на научном и техничком истраживању.

На универзитету студира више од 11.000 студената, од чега је једна трећина интернационалних, који долазе из 154 различите земље.

Количина новца коју МИТ добија и троши на научна истраживања је међу највећима од свих универзитета у САД, а међу студентима су најпопуларнији програми инжењерства и рачунарства.

На Шангајској листи заузима треће место.

шангајској
Фото: WikimediaComonns/Mys 721tx
University of Cambridge

Државни универзитет у граду Cambridge у источној Енглеској и други је најстарији англофонски универзитет на свету који ради непрекидно од оснивања. Основан је 1209. године од стране неколико учених људи тог времена, због сукоба са становницима Oxford-а.

Универзитети Oxford и Cambridge су временом постали значајан део британске културе и историје. Вековима се међу њима развијао ривалитет, а најпознатија и најстарија је веслачка регата, трка између ова два универзитета, која је одржана први пут 1829. године, а од 1856. године се одржава непрекидно.

Занимљива чињеница за овај универзитет је да је Cambridge дао 81 добитника Нобелове награде до 2008. године, што је више него било који други универзитет у свету.

Универзитет Cambridge данас се састоји од 31 факултета, који имају аутономију у свом функционисању, од којих три примају само девојке, а сви остали факултети примају студенте оба пола.

На универзитету студира више од 24.000 студената.

На Шангајској листи заузима четврто место.

шангајској
Фото: WikimediaComonns/Diliff
University of California, Berkeley

Ово је јавни истраживачки универзитет у Берклију, Калифорнија у САД. Најстарији је од десет највећих кампуса повезаних у Универзитет Калифорније. Универзитет је организован кроз 14 колеџа и школа, које се састоје од 180 одељења и 80 интердисциплинарних јединица које нуде преко 350 студијских програма.

Универзитет је основан 1868. године, као први државни универзитет који је добио земљиште и оснивачки кампус система Универзитета Калифорније.

Најпопуларнији смерови на универзитету су електротехника и рачунарске науке, политичке науке, молекуларна и ћелијска биологија, наука о животној средини и економија.

На универзитету студира више од 42.000 студената.

На Шангајској листи заузима пето место.

шангајској
Фото: WikimediaComonns/Elisa.rolle

Шесто место на Шангајској листи заузима Princeton University, седмо University of Oxford, осмо Columbia University, девето California Institute of Technology, а листу од десет најбољих светских универзитета затвара The University of Chicago.

Као и прошле године, Универзитет у Београду и Новом Саду налазе се на овој престижној ранг листи.

У школској 2021/2022. години Универзитет у Београду заузима позицију између 401. и 500. места, а Универзитет у Новом Саду између 901. и 1.000 места.

Da li znate pet najboljih univerziteta u Evropi? (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.