Новија истраживања показују да смех заиста делује на људско здравље. Хумор, шала, виц заслужују високо место у терапијским средствима, сматрају лекари. Зато, покушајте да нађете смешну страну свега…

Истраживачи с “Harvard Medical School” који су проучавали виталност особа у зрелим годинама и изгледе за дуготрајан живот, открили су да људи с правим осећајем за хумор имају велику шансу да доживе стоту. Утврдили су да поседовање смисла за хумор и шалу знатно продужава живот, подстиче људску срећу, доноси јаче обрамбене способности, оплемењује душу и тело.
Научница др. Марџори Хатер Силвер, која је водила тај истраживачки пројекат, каже да смех доноси исте резултате као и свакодневна физичка активност попут трчања или неке друге групе физичких вежби. Смех доводи до менталног смирења, опуштања мишића, дубљег дисања, побољшане циркулације и активнијег метаболизма.
Смех ствара антитела
Др Херберт Лефкорт са универзитета “Ватерло” из Онтарија у Канади, спровео је експеримент на групи пацијената у различитим стадијумима обољења. Поређењем испитаника, закључено је да су они који су се током експеримента највише смејали, збијали шале, исказивали ведрину и радост, имали највећи ниво раста новонасталих антитела у организму. Та студија доказује да смех и ведрина побољшавају имунитет, јер подстичу тело на повећано стварање природних антитела против разних болести.
Смех као психотерапија
Ипак, најважнији је психолошки утицај смеха и ведрог расположења на стварање топле, удобне и подстицајне атмосфере у породици, на радном месту и у животном окружењу уопште. У тако опуштеној, ведрој, атмосфери, продуктивност, радни елан и учинак много су бољи, а међуљудски односи на високом нивоу. Сукоби, кризе и лоши односу у заједници подривају радну дисциплину, стваралачки полет и занос, а хумор, виц и шала подижу их на виши ниво.
Нема хумора на силу
Човека није могуће научити како да постане срећан, али може се васпитати тако да се осећа срећним. Срећа, ведро расположење, смисао за хумор и шалу, усађују се љубављу, добротом, разумевањем, личним примером, а не на силу. Можемо некога приморати да ради, али не и да ужива у раду, да буде радостан, ведар и задовољно се смешка.
У исто време немогуће је маском осмеха прикрити боли, бриге, патње и проблеме. Дубоко повређен, понижен, очајан или тешко болестан човјек, онај који је изгубио вољену особу, није расположен за шалу. Ту помажу топла људска реч, саосећање, ведрина духа, сталоженост, смиреност и потпора. Смех, хумор, шала и ведрина лек су за обичне свакодневне бриге и проблеме које смо превише узели к срцу, а који ипак, ако превише бринемо, могу да доведу до озбиљних проблема. Зато, смејте се.
Када пријатељство постане терет: Психолошки сигнали да вас неко емотивно исцрпљује
Преузмите андроид апликацију.