Нежна биљка, очаравајућег мириса и прелепих цветова – све је то камилица. Најчешће је користимо за чај, купујемо је у здравој храни или у кесицама у продавницама, али можете је и сами засадити код куће и онда ћете је стално имати и користити.
Када је реч о њеним врстама, најпознатије су римска и немачка. Римска камилица има лагану, свежу, слатку арому на јабуку, док немачка камилица мирише више травнато, као веома слатка слама. Познато је да цветови немачке камилице имају јача, снажнија ароматична етерична уља од римске.
Римска камилица је нискорастућа, распрострањена вишегодишња биљка. Расте сваке године ширењем ризома у тлу.
Немачка камилица је једногодишња биљка, тако да ћете морати да посадите ново семе или саднице сваког пролец́а. Међутим, немачка камилица може сама да засеје и израшће нове биљке! Оне расту много више, бујније цветају и мање су отпорне од римске.
Узгајање камилице из семена
Након што прође последњи зимски мраз, посејте семе камилице у саксију. Напуните је растреситом земљом, а семена лагано притисните у њу, преко ње поспите прашином земље за саднице.
Семену камилице треба светлост да би клијало, па зато ставите саксију на дневну светлост. Ипак, не стављајте саксију директно на сунце, већ треба да буде умерена топлота.
Јако је важно да тло и семе буду влажни током клијања. Док не никне, саксију прекријте теглом или било којим другим стакленом посудом, па када никне склоните их са саксије.
Преузмите андроид апликацију.