Живот с мигренама може бити изазован. Никад не знате када ће се појавити или како ћете се носити с даном кад вас погоде.
Иако их није увек могуће у потпуности спречити, постоје кораци које можете предузети да бисте их ублажили.
Избегавајте јако светло
Јарко светло је свуда око нас и често изазива мигрене код многих људи. Ако имате фотофобију, односно осетљивост на светлост, природно или вештачко осветљење може изазвати главобољу или је погоршати. Да бисте смањили овај ризик, размислите о ношењу сунчаних наочара, како у затвореном тако и на отвореном. Они могу блокирати јако светло, као и плаво светло, што је најнепријатнија врста вештачког осветљења. Такође би помогле и сијалице које емитују зелено светло, јер је то једина боја за коју се није показало да погоршава главобољу.
Смањите осветљеност екрана
Смањење осветљености на уређајима као што су телефон или рачунар такође може помоћи. Мање је вероватно да ће пригушено осветљење изазвати мигрену. Иако не можете увек да избегнете јако осветљење, покушајте да минимизирате експозицију. Ако радите у области са јаким вештачким светлом, покушајте да седите ближе прозору са природним светлом. Избегавајте светлеће изворе светлости и површине које рефлектују светлост.
Стрес
Стрес изазива мигрене код више од 70% оболелих. Иако не можете потпуно елиминисати стрес, кључно је научити како да га брзо и ефикасно контролишете. Направите план за суочавање са изазовним ситуацијама – било на послу, у приватном животу или обављању свакодневних задатака – тако да вас не изненаде.
Можете ли да се повучете из ситуације и да се смирите пре него што се вратите у њу? Дубоко дисање, позив пријатељу или кратка физичка активност могу помоћи у ослобађању од стреса. Имати неколико стратегија при руци омогућава вам да одаберете ону која најбоље одговара тренутку.
Превенција је такође важна. Давање приоритета вашим обавезама и планирање времена на послу или на факултету могу смањити стрес пре него што се појави.
Одржавање рутине
Мигрене су мање вероватне када одржавате доследан дневни ритам. Промене у рутини могу повећати ризик од главобоље. Због тога је важно одржавати редован распоред спавања, вежбања и здраве исхране. Такође, размислите о успостављању рутине за лечење – на пример, узимање лекова или терапија у исто време сваког дана.
Избегавање јаких мириса
Јаки мириси, попут хране или парфема, могу изазвати мигрене. Иако није увек могуће избећи такве мирисе, постоје начини да се прилагодите. Носите кесу са зрнима кафе (ако вам мирис кафе не смета), јер неутралишу непријатне мирисе. Брзи удах може спречити мигрену. Балзам од пеперминта такође може бити користан, нанесите га испод носа како бисте блокирали непријатне мирисе. Разговарајте са породицом и пријатељима о мирисима који вам сметају и замолите их да се уздрже од парфема или других јаких мириса.
Пратите своју исхрану
Одређена храна може изазвати мигрене. Свака особа има специфичну осетљивост, тако да је корисно водити дневник исхране да бисте пратили шта једете и како ваше тело реагује. Ово ће вам помоћи да идентификујете безбедну храну и храну коју треба избегавати. Да бисте били сигурни да добијате све хранљиве материје које су вам потребне, размислите о консултацији са нутриционистом ако откријете да имате много намирница које изазивају мигрену.
Како реаговати на ауру
Неки људи доживљавају ауру пре или током мигрене. Иако не постоји доказан начин за спречавање ауре, можете ублажити њене ефекте када се појави. Чим осетите симптоме, повуците се у мрачну и тиху собу. Одморите се или одспавајте. Хладна облога или лед на чело или задњи део врата могу помоћи. Такође, важно је да останете хидрирани – пијте пуно воде или се ослањајте на храну богату течношћу.
Преузмите андроид апликацију.