Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ево како да избегнете слаткише после ручка

Много људи има навику да после ручка или сланог јела обавезно поједе нешто слатко. Превелика употреба шећера може довести до низа здравствених проблема и важно је знати и разлоге и како да се конзумација шећера смањи и не буде претерана.
Фото: Pexels/Moose photos

Најтеже је контролисати жељу за слаткишима, сматрају многи. Доктори Михаела Крупаина и Мехмет Оз за Real Simple објаснили су зашто имамо жељу за шећером након јела – и како ту жељу да смањимо.

1. Навика

Како се показало, жудња за шећером често је навика.

Фото: Unsplash/Markus Spiske

„Имате подстицај, понашање и награду. У случају жудње за шећером, подстицај би могао бити завршетак вечере, понашање је једење слаткиша, а награда је како се осећате, у овом случају добро“.

Хормон позитивног осећања, задовољства, који се ослобађа након уживања у омиљеном дезерту зове се допамин, а хормон који регулише ниво шећера у крви зове се инсулин.

„Кад једемо шећер, инсулин се повећава у примитивним деловима нашег мозга, што је наш пут до награде. То узрокује повећање ослобађања допамина, због чега се осећамо добро. То претвара наше понашање уноса шећера у навику. Као резултат тога, привикавамо се да ћемо се сваки пут кад поједемо оброк (или нешто друго) осећати добро само ако поједемо нешто слатко“.

Решење: Како бисте отклонили навику претераног уживања у слаткишима након јела, доктори предлажу проналажење здраве, заменске навике након вечере како би „репрограмирали“ мозак. То може да буде ​​телефонски разговор с пријатељем, гледање омиљене емисије или опуштајућа купка.

Фото: Unsplash/Jason Leung

Осим тога, уместо слаткиша с претераном дозом шећера можете узети коцку тамне чоколаде, која може задовољити жељу за слатким.

2. Хормони глади

„Други разлог зашто можда жудите за дезертом могао би да буде повезан с грелином и лептином, хормонима ситости и глади“, каже др Оз.

Ако не једете довољно или не одржавате уравнотежену исхрану, могуће је да тело не ослобађа довољно грелина.

Решење: Покушајте да одржавате здравију, уравнотежену исхрану. Једење здравих угљених хидрата може да помогне. Како би шећер у крви био уравнотежен, др Оз препоручује унос здраве количине протеина и хране богате влакнима. То ће вам дати енергију која вам је потребна. Пребрзо конзумирање хране може резултирати жељом за више хране и слаткиша.

Фото: Pexels/Lisa
3. Низак ниво серотонина

Ако сте се икада запитали зашто вам се, сваки пут након тешког радног дана, „тражи“ нешто нездраво или слатко, знајте да то може да има везе са нивоом серотонина. Серотонин помаже у регулисању расположења, па је потпуно логично да тело жуди за њим када осећамо тескобу, кад смо под стресом или депресивни.

„Познато је да нижи ниво серотонина у мозгу узрокује жудњу за шећером“, каже др. Оз.

Решење: Пронађите здраве начине за управљање нивоом анксиозности и стреса

Наравно, то је лакше рећи него учинити, али управљање тескобом и стресом дефинитивно може да помогне у сузбијању жеље за шећером, али и многих других позитивних ствари.

Према др. Озу, ниво кортизола расте кад смо под стресом и може да узрокује да будете гладнији, подстичући жељу за шећером.

Оз предлаже јогу, медитацију, слушање музике или учење неких других техника опуштања.

4. Недостатак сна
Фото: Unsplash/Kinga Cicewicz

„Недостатак сна повезан је с преједањем, посебно са прекомерном употребом нездраве хране. Покушајте да спавате бар осам сати. То ће смањити вашу жудњу за нездравим и слатким“, каже др Крупаин.

Решење: Успоставите рутину спавања. Немојте да вежбате два до три сата пре спавања, избегавајте дремање које је дуже од 20 минута, покушајте да се пробудите и заспате сваки дан у исто време и немојте да користите телефон сат времена пре одласка у кревет.

5. Недостатак магнезијума

Ако вам се врти у глави без шећера или имате хронично јаку жељу за слатким, време је да одете код доктора. На пример, то може бити узрок неравнотеже шећера у крви, попут хипогликемије.

Фото: Pixabay/kalhh

Али, немојте одмах да доносите закључке. Када телу недостају одређени минерали који су укључени у регулацију нивоа инсулина, то такође може да утиче на жељу за слатким. На пример, када тело не добија довољно магнезијума, имаће проблема с довођењем енергије у станице и жудеће за шећером који помаже у подизању енергије.

Решење: Посаветујте се са лекаром

Nema opravdanja! Metabolizam nije kriv za višak kilograma, već ono što jedete

Преузмите андроид апликацију.