Још од постанка првих градова постојала су места и локације са којих се могла видети њихова целокупна структура и околина. Но, у већини случајева, оваква места су више била потреба и служила су за осматрање за случај пожара, поплаве, најезде противничке војске и сличне невоље.
Близина Фрушке горе и Петроварадинске тврђаве омогућили су Новом Саду да у својој непосредној близини има један од најлепших видиковаца, а тераса тврђаве са Официрским павиљоном пружа управо то.
Стога, не треба да чуди чињеница да многи Новосађани, али и посетиоци Новог Сада долазе управо овде да би направили добре фотографије. Осим тога, јединствен амбијент саме Петроварадинске тврђаве омогућава да се човек мало одмори од ужурбаног темпа града и да на миру разбистри мисли.
Официрски павиљон је једна од најстаријих сачуваних зграда на простору Петроварадинске Горње тврђаве. Саграђен у 18. веку, некада је служио за смештај војне администрације, а ту су организовани и официрски балови и гала пријеми важним личностима.
Архитекта Драгиша Брашован је адаптирао ентеријер, након чега се у приземљу отвара ресторан.
Својевремено у њему су угошћени аустријски цареви Јосиф II, Франц I и Фрања Јосиф, после слома Првог српског устанка ту су боравили Kарађорђе и српске војводе, а председник СФР Југославије Јосип Броз Тито је управо на овом месту био домаћин лидерима покрета несврстаних.
Павиљон је доминатна једноспратна грађевина подигнута на северном делу тврђаве, изнад Лудвиговог бастиона. Састоји се од приземља, спрата и две мање подрумске просторије испод предњих делова крила. У основи је у облику издуженог правоугаоника са два мања бочна крила повезана тремом.
Простор у приземљу, који је оријентисан према Дунаву, издељен је на четири целине са три ресторана у предњем делу и кухињским блоком у стражњем делу. На спрату су свечани салони, постављени у два низа.
Prošetajte Petrovaradinskom tvrđavom iz svih delova sveta – evo kako da napravite virtuelnu turu
Преузмите андроид апликацију.