Земље Европске уније настоје да ублаже план Европске комисије којим се од њих захтева да смање потрошњу гаса за 15 посто у периоду од августа 2022. до марта 2023. године, пошто се Европа припрема за зиму суочена с неизвесностима у погледу испорука гаса из Русије, њеног главног снабдевача.
Европска комисија је прошле недеље предложила да 15-процентно смањење потрошње гаса 27 држава чланица у почетку буде добровољно, с тим да би ту меру могла да прогласи обавезујућом у случају ванредних околности са снабдевањем гасом.
Брисел је позвао земље чланице да већ сада ограниче потрошњу како би помогле да се попуне складишта пре зиме.
Међутим, план ЕУ је наишао на отпор низа земаља, при чему су неке одлучно против обавезног смањења, а друге не дозвољавају да Брисел контролише њихову потрошњу енергије.
Дипломате из земаља ЕУ треба данас да разговарају о ревидираном предлогу, према којем би 15-процентно смањење било задржано као добровољни циљ за све земље, док би циљеви везани за обавезно резање потрошње гаса били утврђени на различитим нивоима, преноси агенција Ројтерс позивајући се на увид у тај документ.
Најновији предлог, који је припремила Чешка као актуелни председавајући састанцима земаља ЕУ, нуди низ изузетака од обавезујућег циља. Тако би земље које нису повезане с гасним мрежама ЕУ биле изузете, што би могло да се односи на острвске државе попут Ирске и Малте, док би циљеви о обавезном смањењу за оне с великим количинама ускладиштеног гаса могли да се снизе.
Државама које извозе гас у друге земље такође би могли да буду смањени циљани нивои резања потрошње, што вероватно укључује Шпанију, која није зависна од гаса из Русије и која је међу најтврђим противницима предлога ЕУ. Критични производни сектори, као што су хемијска и индустрија челика, такође би могли да буду изузети.
Према новом предлогу, проглашење обавезнг смањења потрошње гаса било би у надлежности националних влада, а не Комисију, при чему би тај предлог могао би да се усвоји само уз подршку већине земаља ЕУ.
Дипломатски представници држава чланица ЕУ различито гледају на најновији нацрт – поједини га поздрављају, а други су забринути због великог броја изузећа.
Министри енергетике покушаће да одобре нови нацрт у уторак, за шта је погтребно да већина од најмање 15 земаља ЕУ гласа за предлог како би он постао закон, наводи британска агенција
Преузмите андроид апликацију.