Европски Акт о вештачкој интелигенцији, прва свеобухватна уредба на свету о вештачкој интелигенцији, ступио је данас на снагу.
Како се наводи у саопштењу Европске комисије, Акт о вештачкој интелигенцији осмишљен је како би се осигурало да је вештачка интелигенција која се развија и користи у ЕУ поуздана и да постоје мере за заштиту основних права људи.
Циљ уредбе је да се успостави усклађено унутрашње тржиште за вештачку интелигенцију у ЕУ, подстакне увођење те технологије и створи подстицајно окружење за иновације и улагања.
Актом о вештачкој интелигенцији уводи се дефиниција вештачке интелигенције која је окренута ка будућности и заснована на безбедности производа и приступу заснованом на ризику у ЕУ, који је подељен у неколико категорија.
Када је реч о категорији минималног ризика, њој припада већина система вештачке интелигенције и они не подлежу обавезама на основу овог акта због њиховог минималног ризика по права и безбедност грађана.
С друге стране, када је у питању категорија посебног ризика у погледу транспарентности, наводи се да системи вештачке интелигенције као што су чет-ботови морају јасно да открију корисницима да су у интеракцији са машином.
Како се додаје, одређени садржаји генерисани вештачком интелигенцијом, укључујући дипфејк (синтетичке медије у којима је особа на постојећој слици или видео снимку замењена нечијим ликом) морају да буду означени као такви, а корисници треба да буду обавештени када се користе системи за биометријску категоризацију или препознавање емоција.
Banka Engleske snizila referentnu kamatnu stopu na pet odsto
Преузмите андроид апликацију.