Почетна > Бизнис
Бизнис

ЕУ спремна да реконструише енергетско тржиште

Министри енергетике земаља Европске уније састаће се данас у Бриселу како би разговарали о предстојећим реформама на тржишту енергетике, пренео је Ројтерс.
Фото: Wikimedia Commons

Брисел је спреман да предложи реконструкцију тржишта следећег месеца, али земље европског блока већ су подељене око тога како „поправити“ енергетски систем – или да ли је уопште потребно поправити га.

Европска комисија је прошле године обећала да ће реформисати правила на тржишту електричне енергије, после рекордно високих цена гаса, што је довело је до скока цена струје за европске компаније и грађане.

Циљ је реформа тржишта електричне енергије, како би се заштитили рачуни потрошача за енергију услед краткорочних промена у ценама фосилних горива, и побринути се да у Европи расте удео јефтине обновљиве електричне енергије, која може да се снизи додатно.

Међутим, земље чланице ЕУ се досад нису слагале како би реформе требало да се одвијају.

Шпанија, Грчка и Француска су међу онима које траже корените реформе.

У документу подељеном са земљама ЕУ, у чији је увид имао Ројтерс, Шпанија сматра да реформе треба да помогну државним регулаторним телима да потпишу више дугорочних уговора са произвођачима струје за плаћање фиксне цене за струју.

Произвођачи нуклеарне и обновљиве енергије би по стабилним ценама добиле од владе „уговор због посебности“, како би производиле струју деценијама.

Француска предлаже да се са енергетским компанијама потпишу дугорочни уговори са фиксном ценом.

Немачка, Данска, Летонија и још четири земље се противе коренитим реформама и упозориле су ЕУ против реформе „кризног модела“, врло сложеног система којем су биле потребне деценије да се развије.

Они сматрају да постојеће енергетско тржиште унутар ЕУ функционише добро и годинама су држали ниске цене струје, уз помоћ обновљивих извора енергија и избегавале су несташицу у снабдевању струје.

Те земље подржавају само ограничене промене, као што је омогућавање потрошачима да лакше бирају између флуктуирајуц́их и фиксних цена.

Званичници ЕУ кажу да изгледа да Брисел сада „нагиње“ више ка умереним променама.

Naše zgrade bezbednije nego turske, nema mesta panici

Преузмите андроид апликацију.