Почетна > Бизнис
Бизнис

ЕУ спрема шести пакет санкција Русији

Европска унија припрема „паметне санкције“ на увоз руске нафте, известио је у понедељак лондонски дневник Тајмс, позивајући се на речи потпредседника Европске комисије Валдиса Домбровскиса.
Фото: Unsplash/Frederic Köberl

„Радимо на шестом пакету санкција, а међу опцијама разматрамо и неки облик нафтног ембарга“, рекао је функционер Европске комисије за Тајмс.

„Када уводимо санкције, морамо то направити тако да максимално појачамо притисак на Русију и сведемо на минимум колатералну штету коју ћемо сами претрпети, нагласио је Домбровскис“, преноси Seebiz.

Детаљи санкција још нису договорени, али могле би укључивати постепено укидање увоза руске нафте или увођење царина на извоз изнад одређеног износа, наводи Тајмс речи потпредседника ЕК.

Русија је највећи добављач нафте за Европу и у 2020. години њена нафта чинила је четвртину европског увоза. Отприлике трећина бруто расположиве енергије у Европи производи се из нафте и нафтних производа, у широком распону сектора, од транспорта до производње хемикалија.

Украјина и поједине чланице ЕУ-а, укључујући и Пољску и Литванију, залажу се за ембарго на руску нафту и плин док су Немачка и Мађарска против те опције у блиској будућности.

Трећина руских извозних прихода генерирана је прошле године продајом нафте и нафтних производа. Европа тренутно троши око 450 милиона долара руске нафте и деривата дневно, око 400 милиона долара гаса и око 25 милиона долара угља, према подацима тинк тенка Бруеге.

Нема консензуса

Високи представник Европске уније за спољне послове и сигурност, Жозеп Борељ изјавио је како не постоји сагласност између чланица Европске уније о потпуној забрани увоза или већим царинама на увоз гаса и нафте.

„У овом тренутку немамо јединствену позицију по овом питању“, изјавио је Борељ за немачке новине “Die Welt”, преноси Ројтерс.

Извоз нафте је основни извор страних валута за Кремљ, те су многи унутар ЕУ позивали на апсолутни престанак увоза нафте из Русије, јер се тренутно на тај начин ефективно финансирају руски ратни напори у Украјини.

Неке од чланица ЕУ покушавају да прогурају шести пакет санкција, а Брисел припема потпуну процену могућих последица забране увоза нафте као дела неког од будућих санкција, преноси.

Борел је изјавио како ће о овим темама бити расправљано на следећем ЕУ самиту који се треба одржати крајем следећег месеца и да не очекује било какве одлуке пре тога.

Gevesler: Za pet godina bez ruskog gasa

 

Преузмите андроид апликацију.