Европска унија представила је данас званичну стратегију за повећање свог присуства у Индо-Пацифику и супротстављање растућој моћи Кине, иако би одлука Аустралије да откаже споразум о наоружању с Француском могла да закомпликује Брисела сарадњу са Канбером.
Новом стратегијом ЕУ је прецизније дефинисала начине свога деловања у више области од којих су, како наводи Ројтерс, најважније:
ТРГОВИНА: ЕУ ће радити на завршетку трговинских преговора са Аустралијом и Новим Зеландом, тражиће споразум са Индијом и ојачаће чвршће везе са земљама са којима је већ закључила споразум, попут Јужне Кореје, а радиће и на новим, попут оног са Тајваном.
КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ: ЕУ има за циљ да помогне прелазак на зелену енергију у индо-пацифичком региону, а поставља се обновљиви водоник као приоритет.
ОКЕАНИ: Обећавајући веће дипломатско присуство, ЕУ ће настојати да помогне у очувању Конвенције УН о праву мора како би се спречио прекомерни риболов у региону кроз стручну помоћ у заштити мора, прогнозирању времена и ограничавању загађења мора.
ДИГИТАЛИЗАЦИЈА: ЕУ жели да започне разговоре са Јапаном, Јужном Корејом и Сингапуром о дубљој сарадњи у погледу протока података, иновацијама заснованим на подацима и омогућавању интензивније дигиталне трговине. Такође жели ближе да сарађује са Индијом на новим технологијама, попут вештачке интелигенције и мобилних мрежа пете генерације.
ИНФРАСТРУКТУРА: ЕУ жели да ради са Јапаном, Индијом и Аустралијом на транспортним везама, посебно у ваздушном и поморском сектору, а у среду је покренут нови план Уније под називом „Глобална капија“, који ће се супротставити кинеској стратегији “Појаса и пута“.
БЕЗБЕДНОСТ И ОДБРАНА: ЕУ, највећи светски трговински блок, настојаће да успостави ближе поморске везе са Аустралијом, Новим Зеландом, Индонезијом и Јапаном, уз више поморског распоређивања на патролним трговачким путевима које Кина сматра својим. Такође делегацијама ЕУ у региону биће придружени војни саветници.
ЗДРАВЉЕ: ЕУ жели да помогне сиромашнијим земљама у индо-пацифичком региону да обезбеде приступ вакцинама против ковид-19. ЕУ такође жели да развије сарадњу у успостављању линија снабдевања за лекове и медицинску опрему, чиме би се смањило ослањање на Кину.
Високи представник Европске уније за спољну послове и безбедносну политику и потпредседник Европске комисије Жозеп Борељ је данас током представљања стратегије ЕУ нагласио да нови амерички безбедносни пакт са Аустралијом и Британијом показује да Европска унија мора да развија сопствене одбрамбене и безбедносне планове, посебно у Индо-Пацифику.
Преузмите андроид апликацију.