Почетна > Бизнис
Бизнис

ЕУ постигла договор о царини на ЦО2, први те врсте у свету

После целоноћних преговора, Европска унија је данас постигла политички договор о увођењу царине на увоз робе као што су челик и цемент, током чије се производње емитује знатна количина угљен-диоксида.
Фото: Pixabay/marcinjozwiak

То је први договор такве врсте у свету, који има за циљ да подржи европске индустрије на путу декарбонизације.

Преговарачи из земаља ЕУ и посланици Европског парламента постигли су јутрос око 5:00 сати у Бриселу договор о закону за увођење царине на емисије ЦО2 код увоза гвожђа и челика, цемента, ђубрива, алуминијума и електричне енергије, извештава Ројтерс.

Компаније које увозе ту робу у ЕУ мораће да купе сертификате за покриће емисије ЦО2 „уграђене“ у те производе.

Ова шема је осмишљена тако да исти трошак за ЦО2 важи за компаније у иностранству и за домаће индустрије – од којих су ове потоње вецћ у обавези да купују дозволе на тржишта угљеника ЕУ за загађења која оне емитују.

Мохамед Чахим, водећи преговарач Европског парламента о овом закону, сматра да ће ова царина бити кључна за напоре ЕУ у борби против климатских промена.

„То је једини механизама који имамо да подстакнемо наше трговинске партнере да декарбонизирају своју производну индустрију“, рекао је Чахим.

Циљ намета је да спречи подривање европске индустрије увозом јефтиније робе произведене у земљама са лабавим еколошким прописима. Примењиваће се и на увезени водоник, који није био у иницијалном предлогу ЕУ, а за шта су се у преговорима изборили законодавци ЕУ.

Детаљи о закону, укључујући датум почетка његове приимене, биће утврђени касније ове недеље у оквиру преговора о реформи тржишта угљеника у ЕУ.

Тренутно, ЕУ даје домаћој индустрији бесплатне дозволе за ЦО2 да би је заштитила од стране конкуренције, али планира постепено укидање бесплатних лиценци с поступним увођењем царине на ЦО2, како би се ускладила са правилима Светске трговинске организације.

Брисел каже да би поједине земље могле бити изузете ако имају климатске политике које су еквивалентне ЕУ, при чему наводи да би Сједињене Државе могле да избегну тај намет по овом основу.

План ЕУ наишао је на критике неких земаља, укључујући Кину, и долази у време појачаних трговинских тензија између Брисела и Вашингтона због америчких субвенција за зелене технологије предвиђених законом о смањењу инфлације, за који ЕУ каже да би могао да наштети европским фирмама, напомиње Ројтерс.

Trećina bogataša kaže da neće moći da ode u penziju

Преузмите андроид апликацију.