Почетна > Бизнис
Бизнис

ЕУ: Пад извоза и увоза пољопривредно-прехрамбених производа

И извоз и увоз пољопривредно-прехрамбених производа у ЕУ, у јулу је показао благи пад, констатује се у најновијем месечном извештај о трговини који је данас објавила Европска комисија.
Фото: Pixabay/Pavlofox

Вредност извоза из ЕУ је смањена за 2% у односу на јун и сада износи 19,2 милијарде евра. Али она је и даље значајно већа него прошле године.

Увоз ЕУ је такође смањен за 2% у истом периоду, достигавши 14,3 милијарде евра у јулу.

Комисија бележи да је извоз житарица из ЕУ, пре свега пшенице али и јечма, порастао према Блиском истоку и Северној Африци и нотира да је ово било изазвано руским ратом у Украјини.

Највећи раст извоза забележен је код пшенице. ЕУ је извезла 1,9 милиона тона пшенице у јулу ове године у Северну Африку, што представља повећање од 300% у односу на јул прошле године.

Категорије које су доживеле пад извоза у јулу су воће и ораси (15%) и поврће (10%), као и маслине и маслиново уље, углавном због пада извоза у САД.

Ипак ЕУ остаје највећи светски извозник пољопривредно-прехрамбених производа.

Увоз ЕУ из главних трговинских партнера, као што су Бразил и САД, такође се повећао, посебно кукуруза и соје. Увоз грожђа, семена сунцокрета и банана је у јулу, у поређењу са 2021 годином, смањен је за 24%, 20% и 18%.

Комисија подвлачи да њен увоз из Украјине расте већ четврту годину редом, што указује на примену привременог споразума трговске либерализације.

Укупан увоз у ЕУ од почетка године до јула достигао је 96 милијарди евра, што је 33 одсто више него у истом периоду лане.

Велика Британија је постала главни трговински партнер са ЕУ. Укупна размена пољопривредно-прехрамбених производа достигла је 53,8 милијарди евра у 2021. години. Други највећи трговински партнер су САД, са којима размена износи 33,8 милијарди евра 2021. године.

Evropska komisija namerava da generalizuje instant plaćanja

 

Преузмите андроид апликацију.