Лидери ЕУ 27 на састанку данас и сутра у Паризу разговараће о смањењу енергетске зависности од руских енергената укључујући и „одвајање“ од руског гаса и нафте, речено је Танјугу у Европској комисији.
На питање Танјуга да ли ЕУ разматра забрану увоза нафте и гаса из Русије, по угледу на САД и Велику Британију, у Комисији кажу да ЕУ и у овим корацима блиско координише са партнерима са Запада.
„Европа, САД и Велика Британија су сложне око тога да морамо да се одвојимо од руске енергије што је брже могуће. Ми смо јуче представили план како да смањимо нашу зависност од руског гаса до 2030. године. Ово питање ће бити размотрено међу лидерима ЕУ на састанку у Версају крајем недеље“, рекао је портапрол ЕК, Тим Мекфи.
Он је додао да је ЕУ показала да у ванредним околностима може да доноси „ванредне одлуке“ и реагује брзо ако се покаже политичка жеља и нађу инвестиције.
„Биће врло тешко, али и изводљиво“, наводе у Комисији.
У Европској комисији подсећају да је ЕУ до сада покренула три пакета оштрих санкција против Русије и Белорусије и да је спремна да усвоји „даље мере уколико то буде неопходно“.
Као део глобалног одговора на рат у Украјини и ускраћивање прихода Москви да кроз „новац од извоза енергената финансира војску“, САД и Велика Британија већ су донеле одлуке о забрани увоза руске нафте, гаса и угља односно постепено прекине увоз нафте из Русије до 2022. године.
Међутим, стручњаци упозоравају да је ЕУ зависност од руске нафте, а поготово гаса, неупоредиво већа у односу на САД и Велику Британију и да би овакакв корак за ЕУ, бар у кратком року, био неизводљив.
ЕУ из Русије увози око 40 процената потребног гаса и 30 процената нафте, док је увоз Велике Британије тек око 5 процената гаса.
Из Москве је такође стигла оцена да је за ЕУ „немогуће брзо пронаћи замену за руску нафту“.
„Биће потребне године, а за европске потрошаче ће то бити много скупље. Овакав исход ће највише повредити њих“, поручио је заменик премијера Русије, Александер Новак.
Истовремено упозорава се да би смањена испоруке руских енергената довело до веће употребе угља у земљама чланицама што би било у потпуности супротно са ЕУ политиком зелене транзиције и довело до додатних катастрофалних последица по климу.
Европска комисија представила је јуче свој план за диверзификације снабдевача и извора горива и бољу енергетску ефикасност који би, како се очекује у Бриселу, до краја ове године требало да за две трећине смањи зависност од руског гаса, а да „пре 2030. године“ и потпуно укине зависност од руских енергената.
У ЕУ наводе да је већ појачан увоз течног природног гаса из САД, а да се разговара са Азербејџаном и земљама Голфског залива, на првом месту Катаром како би се надоместила потрошња од 155 милијарди кубних метара гаса што представља европски увозу из Русије у 2021. години.
На питање да ли је овај план „изводљив и одржив“ у Бриселу указују да су мере које се у последње време предузмају у ЕУ „ванредне у складу са ситуацијом“ и да од лидера земаља чланица зависи да ли ће и у коликој мери на састанку у Паризу подржати овај енергетски план.
Преузмите андроид апликацију.