Европска комисија представила је нову стратегију која би требало да повећа способност ЕУ да се прилагоди нежељеним ефектима климатских промена, након што је Европска агенција за животну средину упозорила да ЕУ није спремна за ризике које представљају климатске промене.
У извештају Европске агенције за заштиту животне средине оцењује се да државе чланице ЕУ не чине довољно да се изборе са ризицима које представљају климатске промене и упозорава се да је југ Европе највише угрожен.
Комисија је у уторак објавила свој план о управљању ризицима које погоршавају климатске промене, као што су поплаве и пожари, а како се наводи у саопштењу ЕК, циљ стратегије је да се појача способност блока да се прилагоди кризи и изгради отпорност на повећан ризик од проблема повезаних са климом као што су „суше, поплаве, шумски пожари, болести, неуспешни усеви или топлотни таласи“.
Европски комесар за климу Вопке Хоекстра рекао је да се план, уместо ублажавањем, бави прилагођавањем на климатске промене.
„Оно о чему овде говоримо је изградња друштава и економија отпорних на климу“, рекао је Хоекстра у уторак на конференцији за новинаре у Стразбуру.
Брисел је позвао државе чланице да ојачају управљање и координацију, боље анализирају међусобне везе између различитих ризика, прилагоде планирање инфраструктуре и побољшају јавно и приватно финансирање, и генерално, позвао их да развију проактивно управљање прилагођавања на климатску кризу.
План Европске комисије објављен је након прве процене климатских ризика коју је објавила Европска агенција за животну средину, а у којој се оцењује да ЕУ није адекватно припремљена за климатске промене и упозорава на „катастрофалне“ последице уколико Европа не предузме хитне мере да се прилагоди ризицима.
Агенција је позвала је државе чланице ЕУ да сарађују на регионалном и локалном нивоу у борби против ризика од климатских промена, уз примену мера предострожности.
Европа је „континент који се најбрже загрева на свету“, упозорава се у извештају ове агенције и напомиње да су области на југу Европе највише угрожене климатским променама.
„Неки региони у Европи су жаришта вишеструких ризика од климатских промена. Јужна Европа посебно је изложена ризику од шумских пожара и утицају несташице топлоте и воде на пољопривредну производњу, рад на отвореном и здравље људи“, наводи се у извештају, који идентификује 36 климатских ризика у ЕУ.
Упозорава се и да су ризици који су повезани са високим температурама већ достигли критичне нивое у јужној Европи, имајући у виду, како се наводи, чешће и интензивније бележење високих температура у овом региону, укључујући у земљама попут Португалије, Шпаније, Италије и Грчке.
Агенција процењује да, иако се неки региони суочавају са повећаним ризиком од поплава, у јужној Европи може се очекивати да дође до значајног смањења падавина и озбиљније суше.
Упозорава се и да све већа суша и пораст температуре не угрожавају само усеве у јужној Европи, већ су и земље централне Европе у опасности.
То не значи, напомиње се, да је северна Европа поштеђена негативног утицаја климатских промена, као што су последњих година показале, на пример, поплаве у Немачкој и шумски пожари у Шведској.
Део планова ЕК односи се на воду као, како се наводи, „битан ресурс који је вец под притиском у многим деловима Европе због лошег управљања структуром, неодрживог коришћења земљишта, хидроморфолошких промена и загађења“.
Европска комисија упозорила је да постоји ризик од „повећане конкуренције око ресураса воде у свим секторима и употребама, што укључује потенцијални ризик од сукоба унутар и међу државама чланицама око прекограничних водних ресурса“.
Истовремено, изгледа да је Зелени договор ЕУ, некада кључни део мисије Брисела у борби против кризе изазване климатским променама, у све већој опасности уочи предстојећих европских избора, пошто расте отпор према трошковима и последица које произилазе из тог договора.
Rute: Holandija će dati 100 miliona evra češkoj inicijativi za kupovinu oružja Ukrajini
Преузмите андроид апликацију.