Европол и Европска управа за рад између 13. и 21. септембра 2023. спровели су велику акцију широм Европе против трговине људима у сврху сузбијања радне експлоатације у пољопривредном сектору.
У акцији коју је водила Француска били су укључени полиција, имиграционе и граничне службе, инспекција рада и пореске власти из 17 земаља. Акција великих размера резултирала је са 38 хапшења у којима је идентификовано 43 особе осумњичене за трговину људима.
Проверено је 3.148 локација, 27.653 особа, 17.231 документа и 3.204 возила. Откривено је 1.538 радника који су били изложени експлоатацији, а од тога је 353 особа идентификовано као могуће жртве трговине људима, преноси портал „Агроклуб”.
Покренуто је 20 нових кривичних истрага, 156 нових инспекција, откривено 29 фалсификованих докумената. Чак 687 послодаваца у пољопривреди починило је прекршаје.
Како се истиче, радници у пољопривредном сектору суочавају се са значајним ризиком од експлоатације, што је још више изражено за оне који раде на сезонским пословима.
Истражитељи су широм Европе уочили сличне криминалне праксе у вези са трговином људима и радном експлоатацијом у пољопривреди. Утврђена су кршења закона о минималним платама или радном времену, неусклађености између исплата и стварног радног времена запослених, запошљавање малолетника.
У Европи у овом сектору присутан је рад на црно, а такви радници остају ван закона који их штити и често се суочавају са ужасним стамбеним и санитарним условима.
Велики проблем јесу лажни огласи за посао које криминалци користе како би привукли угрожене особе које раде за наднице тешке послове.
Неки од најдрастичнијих примера јесу радници из Бугарске који су били смештени у катастрофалним санитарним условима, као и Тајланђани који су били ангажовани да даноноћно беру боровнице.
Надничари из Пољске су за рад примали готовину и нису били обухваћени колективним уговором. Људи из Белорусије радили су на сложеним и потенцијално опасним пољопривредним машинама, а да претходно нису прошли ни минималну обуку.
Преузмите андроид апликацију.