Почетна > Свет
Свет

Ескобар: Привреда Србије се повећала седам пута

Политика САД према Западном Балкану је конзистентна, а то је да свих шест земаља треба да постану део ЕУ и то брзо, истакао је данас заменик помоћника државног секретара канцеларије за Европу и Евроазију у Стејт департменту Гарбиел Ескобар.
Фото: WikimediaComonns/AgnosticPreachersKid

Ескобар је, у онлајн обраћању на Београдском безбедносном форуму, рекао да је Западни Балкан историјски део Европе и указао да су неке земље на европском путу већ узнапредовале.

Указао је да је ЕУ покретач могућности и да је свака земља која је приступила постала демократскија, просперитенија и стабилнија, а статус кандидата покренуо је потребне реформе.

Због тога, каже Ескобар, САД желе што пре да виде Западни Балкан у ЕУ и на томе раде са европским партнерима.

„Док многи на Балкан гледају као на простор конфликата 1990-тих, САД га посматрају као простор 21. века, пун прилика“, објаснио је Ескобар.

Подсетио је да је Западни Балкан имао значајан економски раст.

„Привреда Србије, земље коју најбоље познајем, се од 2000. није само удвостручила, већ се повећала чак седам пута, а има и даље огроман потенцијал за раст. Фискални подаци су задивљујући“, објаснио је Ескобар.

Навео је да САД подржавају економске интеграције на Балкану као и пројекат „Отворени Балкан“.

Указао је да је ковид криза приближила земље, и да су српски туристи у већем броју путовали у Албанију, а грађани Албаније долазили, на пример, на вакцинацију у Београд.

Фото: PrtSc/U.S.EmbassyinSerbia/YouTube

„Последње две деценије колико се бавим овим регионом гледао сам како млади напуштају Балкан. Они су успешни где год да оду. Треба да им омогућимо да буду успешни у својој земљи. Следећи Тесла и Пупин су већ рођени, само им треба пружити прилику на Балкану“, нагласио је Ескобар.

Додао је да је разочаравајуће што се још увек разговара о питањима из 1990-тих.

Према његовим речима, неопходни су лидери који желе да гледају у будућност и реше проблеме прошлости.

С тим у вези је указао да и даље идеја дезинтеграције у БиХ негативно утиче на економију.

На грађанима Западног Балкана је, каже, које ће лидере имати – лидере који ће наставити са економским напретком, или оне који ће наставити да разговарају само о проблемима прошлости.

„Избор је на грађанима, а не на међународној заједници“, истакао је Ескобар.

Потребно је, додаје, више инклузије и мање дезинтеграције.

Нагласио је да ће актуелна америчка администрација наставити да подржава људе који желе трансформацију региона и додао да су САД партнери на путу напретка Западног Балкана.

Спољнополитички одбор Европског парламента (АФЕТ) усвојио је Извештај о сарадњи у борби против организованог криминала на Западном Балкану којим се констатује да је управо организовани криминал једна од главних препрека на путу развоја региона.

У Извештају се наглашава потреба за искорењивањем политичких и административних веза са организованим криминалом, неопходност отварања архива бивше Југославије, а ЕУ се позива да либерализује визни режим за Косово.

Извештај је усвојен са 60 гласова за, 4 гласа против и 6 уздржаних, а нацрт извештаја је саставио аустријски посланик и председавајући Друштва пријатеља Косова у Аустрији Лукас Мандл.

Посланици АФЕТ нагласили су да су борба против организованог криминала и напредовање ка интеграцији у ЕУ процеси који се међусобно јачају и позивају на убрзани процес интеграције.

У извештају о сарадњи у борби против организованог криминала на Западном Балкану посланици Европског парламента позвали су владе у региону да значајно појачају своје напоре ка реформама у области владавине права и борбе против корупције и организованог криминала.

Са друге старане, ЕУ се позива да подржи ове напоре кроз финансијску помоћ и практичну сарадњу.

„ЕУ не сме да користи организовани криминал као изговор за одлагање процеса проширења, већ треба да стане уз народ Западног Балкана у њиховој борби против организованог криминал“, поручио је Мандл.

Тако је уз коментар да „изолација подстиче криминалне активности“ кроз извештај поново затражено од земaља чланица да без даљег одлагања одобре либерализацију визног режима за Косово.

Посланици су констатовали недостатак „истинске политичке воље у борби против организованог криминала“ у региону и нагласили потребу да се искорене „политичке и административне везе са организованим криминалом“ кроз јасне мере заштите од корупције и ефикасно кривично гоњење случајева корупције високог профила.

Извештај наводи и „очигледан недостатак воље надлежних власти у региону да отворе бивше југословенске архиве“ и наглашава важност сарадње и дељења обавештајних података између региона и међународних партнера и институција.

Srbija ostaje privržena principima UN

 

Преузмите андроид апликацију.