Економски рат између Европске уније и Русије заоштрио се у последња 24 часа, пошто је Брисел забранио 90 посто увоза руске нафте, а Москва проширила забрану испорука гаса у Европу заврнувши славину холандској компанији ГасТера.
Гаспромова одлука о прекиду испорука гаса Холандији уследила је дан након што је Данска упозорила на потенцијалну обуставу снабдевања те земље руским гасом и након што је ЕУ донела до сада најтежу меру против Русије од напада те земље на Украјину – забранивши увоз руске нафте морским путем.
Компанија ГасТера, која купује и тргује гасом у име холандске владе, саопштила је да је с другим добављачем уговорила набавку 2,0 милијарде кубних метара гаса, што је количина коју је раније рачунала да ће добити од Гаспрома до октобра.
„Ово још не представља претњу за снабдевање“, рекао је портпарол холандског Министарства економије Питер Бругенкејт, преноси Ројтерс.
Данска компанија Орстед је у понедељак упозорила да би Гаспром експорт могао да им прекине испоруке, али је такође навела да такав потез неће одмах довести у опасност снабдевање Данке гасом.
Све то утицало је да цена гаса на трговању за месец дана унапред скочи данас за око 5,0 посто на око 91 евро по мегават-сату (МWх), али је то знатно испод историјски највише цене од преко 300 евра по МWх која је забележена почетком марта, додаје британска агенција.
„Будући да се на тржишту у великој мери очекивало да испоруке буду укинуте за обе компаније (ГасТера и Орстед), такво кретање ће се одразити на знатно заоштравање баланса између понуде и потражње“, написао је аналитичар компаније ИЦИС, Том Марцек-Мансер на Твитеру.
Проток руског гаса до Немачке преко гасовода Северни ток пао је данас, вероватно због, како кажу аналитичари, прекида испорука за Холандију.
Москва је раније зауставила испоруке природног гаса и Бугарској, Пољској и Финској, због њиховог одбијања да рачуне плате у руским рубљама, што је захтев који је Москва поставила као одговор на западне санкције које су изоловале Русију у многим областима, укључујући и искључење из глобалног банкарског систем СВИФТ.
Смањење испорука из Русије подстиче раст ионако високих цена гаса и турбо инфлацију, а европске владе и компаније су под притиском да нађу алтернативне добављаче и обезбеде инфраструктуру за складиштење гаса и погоне за регасификацију.
Европи се жури да напуни гасна складишта како би се обезбедиле залихе пре зиме, због могућег смањења снабдевања из Русије, која обично обезбеђује око 40 посто укупних европских потреба за „плавим енергентом“.
Холандско складиште гаса је тренутно попуњено око 37 посто, према подацима оператера Гас Инфрастракчер Европа.
Холандска влада је прошле недеље саопштила да ће повећати субвенције на 406 милиона евра како би подстакла компаније да напуне складиште Бергермер, једно од највећих складишта отвореног приступа у Европи, наводи се у тексту Ројтерса.
Преузмите андроид апликацију.