Почетна > Србија
Србија

Епидемија малих богиња – ево у ком граду је ситуација алармантна

Од почетка године, у Србији је регистровано 255 случајева малих богиња, од којих је 105 забележено само током јула. Најкритичнија ситуација је у Новом Пазару, где је заражено 92 особе, док су остали случајеви пријављени у Београду (9), и по један у Тутину, Убу, Новом Саду и Лозници. Епидемија у Новом Пазару званично је пријављена 7. маја 2024. године.
Фото: WikimediaCommons/Jim Goodson

Лекари нису изненађени овим бројкама, с обзиром на то да је у том граду обухват вакцинисане деце међу најнижим у земљи. Према подацима Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, у Новом Пазару је током 2022. године вакцинисано свега 27,9 одсто деце ММР вакцином, која штити од малих богиња, заушки и рубеола.

Директор Завода за јавно здравље у Новом Пазару, др Шефадил Спахић, истиче да је тренутна стопа вакцинације између 30 и 60 одсто, што је далеко испод жељених 95 одсто, колико је потребно за адекватан колективни имунитет.

ММР вакцина се даје деци са навршених годину дана, док се друга доза даје пред полазак у школу. У последњих неколико година, у Новом Пазару се вакцинише тек свако треће дете, што је довело до стварања великог броја осетљиве деце која могу постати носиоци епидемије.

Вирус малих богиња је један од најзаразнијих, а истраживања показују да ће се девет од десет особа у истој просторији заразити уколико су изложени вирусу. Болест може изазвати озбиљне компликације, укључујући запаљење плућа и можданих овојница, па чак и смртоносни исход.

Током епидемије малих богиња 2017/2018. године, у Србији је заражено 5.800 људи, а преминуло је 15 особа, укључујући четворо деце млађе од пет година. Нови Пазар је тада био једно од главних жаришта са скоро 500 заражених и два смртна случаја.

Лекари страхују да би повратак деце у школе и вртиће у септембру могао додатно распламсати епидемију, јер ће вирус лако пронаћи невакцинисане појединце. Према подацима Светске здравствене организације, од јуна 2023. до маја 2024. године у Европи је регистровано преко 131.000 случајева малих богиња, од којих је највише забележено у Казахстану, Азербејџану, Русији, Румунији и Турској.

У Румунији је, закључно са 7. јулом 2024. године, регистровано 20.538 случајева малих богиња, уз 21 смртни исход. Већина оболелих су деца млађа од девет година, од којих су 90,4 одсто невакцинисана. Повећан број случајева забележен је и у Босни и Херцеговини, као и у Републици Српској, где је ове године регистровано 296 случајева, од чега 222 у Бијељини.

Kako Novosađani biraju destinaciju za letovanje?

Преузмите андроид апликацију.