Министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, изјавила је да је циљ државе повећање енергетске ефикасности топлана и коришћење горива која не утичу на здравље животне средине.
„Драго ми је да могу да кажем да два града у Србији, Прибој и Мали Зворник, имају топлане које користе биомасу. Поносна сам јер је све урађено на време, није било кашњења. Ово је важно за све грађане, не само јер се ради о енергетској самодовољности, пошто ће топлане користити локалну дрвну сечку као гориво, већ и због чињенице да ће имати грејање 24 часа. Такође, важна је и еколошка слика, јер ће заштита животне средине од сада бити другачија. За Прибој то значи за више од 90 одсто мање сумпор-диоксида и око 90 одсто мање угљен-диоксида, што је важно за град који је годинама имао проблем са квалитетом вадуха. У структури топлана у Србији 10 одсто користи угаљ, а 10 мазут. То морамо да променимо, да пређу на ОИЕ. Поред Прибоја и Малог Зворника, очекујемо наредне године и топлану у Мајданпеку и Новом Пазару“, рекла је Михајловићева.
Више информација о Зеленој агенди и приоритетима Републике Србије у области заштите животне средине можете прочитати ОВДЕ.
Владан Красавац, начелник Мачванског округа, захвалио је на подршци у реализацији пројеката који се реализују на територији свих општина.
„Усвајањем сета закона, Министарство је дефинисало нову енергетску политику и створена је основа да све локалне самоуправе имају помоћ и корист од изградње нових топлана. Наша топлана једна је од две које користе биомасу, дрвну цечку. Све контроле су урађене. Хвала Влади и Министарству и на подршци овом пројекту, али и на свему што радимо да постанемо први зелени округ“, рекао је Красавац.
Рудигер Хартман, директор Канцеларије KfW у Београду, честитао је потпредседници Владе, Министарству и локалним самоуправама на томе што су обе топлане постале оперативне на почетку грејне сезоне.
„Зелена агенда и коришћење ОИЕ су у фокусу сарадње, о томе је било речи у међувладиним разговорима. Говорили смо и о новим, заједничким пројектима вредним 300 милиона евра, што ће бити основа за сарадњу када је реч о повећању енергетске ефикасности и коришћењу ОИЕ. Ми смо дугогодишњи партнери и привилеговани смо што имамо улогу у унапређењу свих економских и еколошких стандарда. Енергетски сектор је кључан у нашој сарадњи. Пројекти на којима заједно радимо вредни су 1,5 милијарди евра“, рекао је он.
Преузмите андроид апликацију.