Почетна > Бизнис
Бизнис

Енергетска криза у Казахстану због рударења криптовалута

Рударење криптовалута троши огромну количину електричне енергије, а то изазива локалну енергетску кризу у Казахстану.
Фото: Pixabay/Pexels

Фајненшел тајмс извештава да је оператер електричне мреже у овој земљи KEGOC саопштио да ће почети да рационализује дистрибуцију струје за 50 регистрованих крипторудара након што је њихов рад наводно позвао на хитно искључење у три електране у октобру.

Они ће такође бити први искључени ако дође до кварова на мрежи, саопштило је предузеће, преноси портал Бизнис.

Казахстанско министарство енергетике је проценило да је потражња за електричном енергијом скочила за осам одсто од почетка 2021. године у односу на типичан раст од један или два одсто. Од октобра је дошло до нестанка струје у шест региона у земљи.

Званичници и посматрачи су везали прекиде струје за све већи броја нерегистрованих рудара криптовалута који илегално производе дигиталну имовину из својих домова или чак из фабрика.

Актуелни кинески рат против криптовалута може бити делимично одговоран за такву ситуацију.

Потражња за енергијом почела је да расте када су се компаније које се баве рударењем криптовалуте преселиле из Кине почетком 2021. године, а поново је скочила када је Кина овог маја прогласила рударење илегалним.

Струја је била релативно јефтина у Казахстану, што га чини уточиштем за компаније које се надају да ће остварити већи профит на основу крипто операција.

Казахстан у овом тренутку покушава да надокнади несташице струје.

Власти у овој земљи траже од руске енергетске компаније да допуне националну електроенергетску мрежу, а регистрованим рударима ће наплаћивати накнаду од једне тенге (око 0,0023 долара) за сваки киловат-сат почевши од 2022. године.


Kompanija “Zara” dobija novog predsednika

 

Преузмите андроид апликацију.