Почетна > Бизнис
Бизнис

Електропривреда Србије обележила 130 година постојања и рада

Електропривреда Србије (ЕПС) прославља данас 130. рођендан, а 6. октобар је дан када је давне 1893. године пуштена у рад прва јавна електрана у Србији, Термоелектрана (ТЕ) на Дорћолу у Београду и тај датум представља почетак електрификације у Србији.
Фото: Танјуг/МРЕ/Емилија Јовановић

Електричном енергијом тада су осветљаване улице града и домови угледних грађана, покретана „варошка железница“ (трамваји) и ретки индустријски погони, а на улицама града било је постављено 65 лучних лампи и 422 сијалице.

Како је речено на свечаности уприличеној, у хотелу Метропол у Београду, за 130 година пут најстарије енергетске компаније у региону није био лак, али је ипак успела да преживи и Први и Други светски рат, распад Југославије, санкције деведесетих, бомбардовање 1999, а ни у једном тренутку није одустала од основне намене, а то је производња и дистрибуција струје.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић обраћајући се присутнима честитала је јубилеј и нагласила да сви запослени у тој компанији и бивши и садашњи имају разлога да буду поносни на компанију у којој раде и њену историју.

„Кад погледамо ко су све били људи који су својим идејама, радом, енергијом, допринели да данас имамо енергетски систем какав имамо данас треба да смо поносни. Верујем да сви заједно, међутим, више гледамо у будућност него у прошлост, и да нас све интересује какав ће ЕПС бити у годинама и деценијама испред нас“, казала је она.

Министарка је нагласила да је план да ЕПС остане највеће и највредније предузеће Србије и да буде још ефикаснији, модеран и један од лидера у региону.

„Уз изградњу нових производних капацитета, управо би модернизација управљања и већа ефикасност, и на томе заснован развој, требало да буду гаранција дугог и успешног трајања ЕПС-а у будућности“, додала је Ђедовић Хандановић.

Међутим, како је истакла, не смеју да се забораве изазови како економски, тако и технолошких, јер живимо у времену у којем су технологије о којима су некада размишљали највећи инжењерски умови данас стварност.

„Наш основни циљ и задатак је и даље непромењен, а то је да имамо енергетски систем који може да произведе довољно енергије за потребе наших грађана и привреде, по најнижој цени. Али јасно је да у годинама испред нас тај циљ и задатак нећемо моћи да остваримо на начин на који смо могли у деценијама иза нас, јер се свет мења, и сви смо део борбе против климатских промена која значе и трансформисање и енергетског сектора“, навела је она.

Министарка је истакла да електроенергетски систем Србије, а пре свега ЕПС, треба да буде стуб и мотор тих промена, баш као што је у прошлости био стуб и покретач индустријализације и модернизације привреде.

„ЕПС је кључни чинилац остварења стратешких циљева државе у области енергетике, а то је енергетска независност и ослањање на сопствене изворе, као и транзиција ка чистим изворима енергије“, казала је Ђедовић Хандановић.

Према њеним речима у наредних десетак година неопходне инвестиције у енергетски сектор Србије процењене су на око 15 милијарди евра.

Она је навела и да би електроенергетски систем требао би да буде појачан са око четири МW нових капацитета до краја деценије, комбинацијом инвестиција јавног и приватног сектора.

„Будући развој ЕПС-а треба да гледамо као узимање оног најбољег из наше прошлости, у којој смо знали итекако бити храбри, стручни, иновативни, пратећи дух времена“, казала је она и додала да не види разлог да и данас Србија не буде, барем у нашем региону, једна од водећих земаља кад је у питању енергетика, а за то је потребна електропривреда која ће бити лидер у својој индустрији.

Вршилац дужности. генералног директора ЕПС Душан Живковић подсетио је да је историја ЕПС почела са првом термоелектраном на Дорћолу, а наставило се са малим хидроелектранама, првим површинским коповима, док је све подигнуто на виши ниво са изградњом великих термо и хидроелектрана које су и данас енергетски ослонац Србије.

„ЕПС је делио судбину грађана и привреде у свим временима, и добрим и тешким. ЕПС је увек неизоставни део живота Србије. И увек је био сигурна карика енергетског сектора“, казао је он.

Према његовим речима, данас је ЕПС на путу реформи, професионализације пословања, а циљ је да буде успешна, ефикасна и профитабилна компанија и да и у будућности буде један од најзначајнијих инвеститора у држави и најзначајнија енергетска компанија.

„Почели смо да се мењамо, то је неминовно, јер се прилагођавамо времену и околностима и на локалном и глобалном нивоу. Са идејама и знањем запослених који су најважнији, ЕПС је та енергија за будућност“, нагласио је Живковић.

Nemačke fabričke porudžbine u avgustu porasle za 3,9 odsto

Преузмите андроид апликацију.