Електропривреда Србије демантовала је наводе појединих медија који производњу угља и електричне енергије у ЕПС-у повезују са кваровима на мрежи и прекидима у снабдевању струјом због снежних падавина, јер су то, како кажу, проблеми дистрибутивног система.
Из ЕПС-а наводе да је у питању недовољно знање појединаца који не разумеју одвојеност енергетских целина.
„Електропривреда Србије и њени запослени апсолутно су спремни ушли у зимску сезону, а запослени су током целе године показали да уз посвећеност и знање сваки изазов може бити превазиђен. Производња електричне енергије је стабилна, нема говора о било каквом ‘пуцању’ нити колапсу и грађани немају разлога за бригу“, кажу из ЕПС-а.
У саопштењу се додаје да више од три месеца ЕПС на мрежи има нових 350 мегавата снаге из блока B3 у Костолцу, који је завршен управо ове године и који је данас додатна енергетска сигурност.
„У тешким временским условима увек је отежана и производња угља на површинским коповима, иако наши посвећени рудари раде вредно по снегу, киши, леду, ветру. У таквим условима, квалитет угља је додатни изазов, али се он успешно отклања. Управо због тога, ЕПС води рачуна о залихама, па тако резерве угља на депонијама термоелектрана су близу 1,7 милиона тона и знатно су веће него што су биле било ког децембра претходних година. И ниво акумулација хидроелектрана ЕПС је на нивоу од скоро 450 MW, што је одличан резултат упркос великој суши и веома лошој хидрологији у овој години. Додатну сигурност током зиме обезбедиће и реверзибилна ХЕ Бајина Башта, јер ће наредних дана на мрежи бити и успешно ревитализовани агрегат“, наводи се у саопштењу.
Истиче се да захваљујући стручности и пожртвованости запослених ЕПС је у свим условима обезбеђивао довољно енергије.
„Када је у питању стално помињана набавка енергије, она је планирана и не набавља се на дневном нивоу, већ плански и по што повољнијим ценама. У последњој седмици у текућој години и у празничној седмици у наредној најниже су цене на тржишту и те ситуације ЕПС користи како би сачувао залихе угља на депонијама и акумулације за зимски пик или непредвиђене ситуације услед геополитичких изазова у Европи и региону“.
Из ЕПС кажу да је наш енергетски систем деценијама уназад у ситуацији да током зимских месеци набавља одређене количине електричне енергије због раста потрошње и несразмерног улагања у нове капацитете, али и због диспаритета цена енергената.
„Због тога се за наредне године инсистира на пројектима који ће повећати снагу производну снагу ЕПС. Већ наредне године ЕПС ће имати на мрежи први ветропарк и соларну електрану у Костолцу који ће грађанима обезбедити додатку енергетску сигурност, док нове пројекте успешно припремамо попут РХЕ Бистрица и соларних електрана од 1 GW“, додаје се у саопштењу.
Vučević: Srbija je onakva kakvi smo mi prema njoj, ako je čuvamo biće sigurna i dobra
Преузмите андроид апликацију.