Електродистрибуција Србије (ЕДБ) од 1. јуна почиње са применом члана 197а Закона о енергетици о обрачунском периоду, који у складу са европском праксом предвиђа очитавање бројила најмање једном годишње а в.д. директора ЕДБ Биљана Комненић је изјавила да је донета одлука да се тај рок скрати па ће се бројила очитавати једном у три месеца.

“На основу искуства, да би било боље и за кориснике и за нас донели смо пословну одлуку да се тај рок скрати тако да ће ЕДС бројила очитавати једном у три месеца. Закон предвиђа и могућност да, уколико жели, корисник сам доставља стање и тако прихвати улогу самочитача. Корисници ће од 1. до 6. у месецу на више начина моћи да пошаљу стање и сами контролишу своју потрошњу електричне енергије”, рекла је она.
У саопштењу ЕДС се наводи да је омогућено слање стања бројила апликацијом за мобилни телефон, имејлом, на сајту ЕДС, телефоном, као и на шалтерима локалних електродистрибуција.
Из ЕДС истичу да је увелико заживела апликација ЕД Србије са више од 220.000 корисника на мобилним телефонима путем које се може пријавити стање бројила, брзо и лако.
После инсталирања апликације изабере се светло плава иконица “пријава стања бројила”, затим изабере општина, попуне основни подаци и пошаљу слике стања бројила.
Детаљно упутство доступно је у апликацији, https://elektrodistribucija.rs/informacije/saopstenja#appuput и YouTube каналу ЕДС https://youtu.be/UOqs2eBPDpg?si=cS2mxBNk-1d_x9Mq.
Корисници могу и на страници https://elektrodistribucija.rs/prijava_ocitanih_stanja_online да пријаве стање и пронађу контакте за слање имејлом и телефоном.
Они који нису вични новим технологијама од 1. јуна могу да пријаве стање и путем новоформираног контакт центра на бесплатан број телефона 0800 360 300.
ЕДС ће сваког месеца снабдевачу слати податке о очитаној, достављеној или процењеној потрошњи електричне енергије за израду рачуна.
Једном у три месеца радници ЕДС очитаће бројила на терену, а у периоду између два читања, уколико корисник не пријави стање, примењиваће се тачка 3. из члана 197а Закона о енергетици а то значи да ће се у комбинацији са историјским подацима о потрошњи корисника и уз примену алгоритма и софтверских модела радити процена потрошње.
Из Електродистрибуције наводе да је већина одредби Закона о енергетици рађена по европском моделу, и у региону и Европској унији и да се рецимо у Немачкој и Чешкој бројила очитавају једном годишње, негде се читају тромесечно или на пола године.
Када је реч о корисницима који имају уграђена паметна бројила, њихово стање даљински очитава искључиво ЕДС једном месечно.
До сада је уграђено око 600.000 паметних бројила и уградња се наставља па ће из средстава кредита Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и Европске инвестиционе банке (ЕИБ) бити постављено још 600.000 паметних бројила.
Циљ је да до краја деценије на мрежи у Србији буде 80 одсто паметних бројила, што је и европски стандард.
Медији: Трамп притиска ЕУ да смањи царине или ће се суочити с додатним таксама
Преузмите андроид апликацију.