Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Ексклузивно: Министар Момировић у ЦЗДС на дан почетка примене Споразума о слободној трговини са Кином (ФОТО/ВИДЕО)

Министар унутрашње и спољне трговине у Влади Републике Србије, Томислав Момировић, одржао је данас предавање у просторијама Центра за друштвену стабилност у Новом Саду на тему „Кина – Појас и пут“. Повод за предавање био је Споразум о слободној трговини са Народном Републиком Кином који је закључен октобра 2023. године у Пекингу, а који је управо данас ступио на снагу.

Овим за Србију важним споразумом, обухваћено је 20 000 производа који ће бити предмет бесцаринске трговине. Притом, споразум обухвата 10 412 српских производа и 8930 кинеских, што ће додатно ојачати извоз Србије на кинеско тржиште које подразумева око милијарду и четиристо милиона становника. Значај споразума добија на још већој тежини ако узмемо у обзир да се о Кини увек говори као о високо-протекционистички оријентисаној привреди, нагласио је Момировић.

Споразум који представља одличну развојну шансу за српске привреднике, предвиђа да ће првим даном ступања на снагу 60% робе бити ослобођено царина, наредних пет до десет година биће ослобођено још 30%, док ће једино најосетљивији производи, а пре свега пољопривредни, бити и даље заштићени и изузети од бесцаринског режима. Артиклима, за које ће се смањивање царина вршити у року од пет година, проценат царине ће опадати за 20% сваке године, све док после истека рока од пет година не буду укинути у потпуности.

Важан елемент споразума јесте услов да артикал који се извози из Србије садржи барем 50% компоненти произведених у Србији. То ипак не спречава друге државе да инвестирају у индустријску производњу Србије, што ће отворити и простор да државе ЕУ додатно улажу у нашу државу и користе извозне шансе за Кину. Поред овог, Република Србија се налази у преговорима за закључивање споразума о слободној трговини са Египтом, Уједињеним Арапским Емиратима и Јужном Корејом.

Момировић је подсетио на инфраструктурна улагања кинеских компанија у аутопутеве, мостове и брзе пруге у Србији. Такође, извоз Србије у Кину од почетка иницијативе „Појас и пут“ 2014. године, скочио је са тадашњих 14 милиона долара, на садашњих милијарду и двеста милиона долара.

Министар је овим путем нагласио да Србија уз Швајцарску и Грузију једина има овакав споразум у Европи, са изузетком што се робна размена са Швајцарском односи скоро искључиво на луксузну робу. Оно што је резервисано само за Србију као преференцијалног извозника робе у Кину, јесте одсуство царина на месо, што представља велики потенцијал за развој сточног фонда у Србији, са нагласком на говедарство. Споразум омогућава да се у Србији уз већа улагања повећа број грла стоке и да се временом оствари максимум извоза артикла од говеђег меса високог квалитета, за којим кинеско тржиште вапи.

Момировић је истакао и геополитички значај овог Споразума. Он се огледа кроз чињеницу да је Народна Република Кина подржала Србију у Уједињеним нацијама, када је на дневном реду била Резолуција о тзв. геноциду у Сребреници, тако што је гласала против предлога ове резолуције. То је изузетак када се говори о кинеском позиционирању у међународним односима, будући да се ова држава по осетљивим питањима већине држава на свету често опходи са неутралних позиција, али и показатељ да квалитетни економски и привредни односи често имају и своје позитивне политичке реперкусије.

Кроз разговор са присутнима на трибини, министар Момировић је открио и да су преговори за закључење Споразума о слободној трговини трајали читавих годину дана, те да су паралелно вођени преговори о пољопривредним производима и преговори о индустријским производима.

У контексту никад бољих односа између Србије и Народне Републике Кине, важно је нагласити и пријатељско разумевање између два председника, Александра Вучића и Си Ђинпинга. Оно се огледа и у невероватно великој препознатљивости и популарности коју председник Вучић има у кинеском друштву, имајући у виду да је он човек чије се мишљење у најмногољуднијој земљи света слуша и уважава.

Подсетимо да Споразум о слободној трговини ступа на снагу након историјске посете кинеског председника Сија Србији, приликом које је је закључено више од 30 билатералних споразума између две државе али и приликом које је председник Си дефинисао стратешку сарадњу са Србијом као „заједничку будућност у новој ери“.

Oko 5.000 srpskih proizvoda kreće sutra put Kine- Gradonačelnik Đurić: Novosadskim privrednicima želim da poručim da se umreže i maksimalno iskoriste mogućnosti koje sporazum pruža

Преузмите андроид апликацију.