Почетна > Србија
Србија

Економија Србије је потпуно ликвидна и стабилна

Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да држава није предвидела ниједан додатни динар задуживања на међународном тржишту капитала, додајући да је у понедељак на крају дана, пре исплате 20 евра, било 298 милијарди динара на рачуну и да је наша економија потпуно ликвидна и стабилна.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

Мали је навео и да ће Србија, кумулативно за претходну и ову годину, имати највећу стопу раста у Европи.

„Ове године биће раст 7,3 одсто, прошле године био је -0,9. Побеђујемо у економији у време највеће економске кризе икада“, истиче Мали додајући да Србија убрзано, брже од очекиваног, долази и приближава се стандарду развијених земаља.

Истиче да просечна плата расте из године у годину, да је у буџету за следећу годину планирано повећање пензија 5,5 одсто по швајцарском моделу, као и повећање плата у јавном сектору.

Мали додаје да расте и минимална зарада, за 9,4 одсто, и иде на више од 35.000 динара.

Додаје да ће ове године удео јавног дуга у БДП-у бити 58,2 одсто, а да ће следеће године бити 55,5 одсто.

„Нисмо предвидели ниједан једини додатни динар задуживања на међународном тржишту капитала. Јуче на крају дана, пре исплате 20 евра – 13,6 милијарди ће коштати то, имали смо 298 милијарди динара на рачуну, преко 2,5 милијарде евра, потпуно смо ликвидни и стабилни“, истиче министар.

Указује да је стопа незапослености 10,5 одсто што, каже, говори о томе да су предузете мере добре.

На критике да се новац исплаћује, јер су избори наредне године, Мали одговара питањем: „Ако је то тачно, зашто се дешавало током ове и прошле године?“.

„Не радимо због избора неке ствари које су важне за грађане. Годинама уназад спроводимо економску политику која за циљ има раст привреде и раст стандарда. Економија ни на који начин код нас не дефинише политику. Спроведене мере су како бисмо умањили негативне последице ковида-19. Ми из ове кризе излазимо са много мањим последицама од развијених земаља“, наводи Мали.

Mali: Budžet projektovan na rastu BDP od 4,5 odsto

Преузмите андроид апликацију.