Уметност има многа лица, али најлепша је она која постоји да би служила људима. Уметност ради уметности јесте лепа, али ипак веће задовољство причињава она уметност која је сврсисходна. Управо том мишљу су се чланови еколошког удружења Зелени Сад водили када су одлучили да покрену пројекат ЕкоАрт.
ЕкоАрт је све популарнији у свету, али и код нас. А најлепша ствар је што нам омогућава да боље сагледамо могућности поновне употребе материјала који би иначе завршили у животној средини као отпад. Оно што најчешће у природи примећујемо су пластика и папир, а у последње време и текстил – како због појаве тзв. брзе моде, тако и због тога што на нашим просторима и даље не постоји адекватна рециклажа. Због свог специфичног састава или због тога што је неке материјале потребно одвајати од других материјала, папир, пластика и текстил могу имати компликован и неиплатив процес рециклирања. Неки од примера како се може смањити рециклабилност материјала су боје које се додају папиру, еластан у текстилу, потреба за претходним одвајањем алуминијум од папира или немогућност тачне класификације којој групи пластике припада неки материјал. Да би се бар мало помогло решавању овог проблема, можемо прибећи и нешто креативнијим начинима.
Свако од нас је бар једном на часовима ликовне културе имао прилику да креира нешто од рециклираног материјала. Након тог периода ретко ко од нас је имао прилику, простор и стручно вођство ликовних уметника да свој хоби даље развија.
Наша земља има заиста доста сјајних уметника и уметница, а једна од њих – Милена Ференчевић-Стијеља ће бити и стручни сарадник на реализацији пројекта ЕкоАрт на радионици на којој ће учествовати 40 особа, а која ће за задатак имати да се смањи отпад у животној средини. Учесници ће искоришћењем расположивих материјала у виду отпадног текстила, пластике и папира, креирати ликовне радове на темe– парк, башта, садња дрвећа.
Осим упознавања са креативном компонетом овог пројекта млади ће имати прилику да науче и нешто о екологији, еко навикама, свим аспектима рециклаже – од смањења, поновне употребе већ коришћеног предмета до продужења животног века кроз промену намене тог предмета. На крају, учесници ће стећи свест о социјалном, друштвеном, економском, локалном и глобалном значају пројеката ове врсте.
Овај пројекат ће бити реализован уз финансијску подршку Града Новог Сада – Градској управи за спорт и омладину и Канцеларији за младе.
Важно је напоменути и да од недавно наш град има и простор који омогућава реализацију овог и сличних пројеката, а то је први Зелени коворкинг центар у Морнарској 35, који у пријатном зеленом амбијенту, прилагођен најновијим еколошким стандардима пружа уточише свим људима заинтересованим за развијање нових еко идеја.
Позивамо вас да нам се придружите на овој интересантној радионици и да посетите Зелени коворкинг центар у Морнарској 35 у суботу 30. новембра у 12 часова. Све што треба да понесете је добро расположење, учешће је бесплатно, али пријаве су обавезне и налазе се на линку.
Muzikom i dobrim provodom protiv hladnog vremena! (petak, 29. novembar)
Преузмите андроид апликацију.