Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) уложила је рекордних 846 милиона евра у Србију прошле године, што је скоро 200 милиона евра више у односу на 2022. годину и знатно изнад претходног максимума од 679 милиона евра у 2020. години.
Како је саопштила банка, Србија се први пут сврстала међу првих пет прималаца инвестиција ЕБРД.
Такође, ЕБРД је у 2023. години финансирала 28 пројеката у Србији, са фокусом на зелену транзицију, дигитални напредак и економску инклузију.
„Веома смо поносни на наше резултате у Србији прошле године, где смо пружили рекордне инвестиције и дали подршку привреди. Србија је по први пут међу пет највећих тржишта ЕБРД-а, што је још значајније с обзиром на величину њене привреде. Финансирали смо значајне пројекте у енергетском сектору, у инфраструктури, иновацијама, привлачењу страних директних инвестиција и подршци малим и средњим предузећима. То се догађало паралелно са ширењем нашег присуства на терену, са нашим регионалним хабом у Београду, који је нарастао на више од 60 људи“, рекао је регионални директор ЕБРД за Западни Балкан Матео Коланђели.
Банка је у 2023. одобрила нову стратегију земље до 2028, која има три кључна приоритета: (а) убрзање транзиције зелене енергије у Србији; (б) повећање конкурентности приватног сектора, продуктивности и приступа финансијама; и (ц) финансирање одрживе инфраструктуре и јачање регионалне повезаности.
Поред рекордних бројева, ово је била и година прекретница.
Енергетика је заузела централно место, са кредитом од 300 милиона евра државном комуналном предузећу ЕПС, уз значајан пакет техничке помоћи за подршку реформама у друштву и шире у сектору.
ЕБРД је, такође, одиграла кључну улогу у припреми и завршетку прве аукције енергије ветра и соларне енергије у земљи – прве у трогодишњем плану за извођење уговора за 1.300 МW обновљивих извора енергије на тржишту.
Банка је инвестирала у телекомуникационе торњеве и наставила да финансира железнички сектор уз позајмицу Србијавозу, националном железничком путничком оператеру.
Такође је наставила да шири свој програм за јачање отпорности на климатске промене и наводњавање.
ЕБРД је први пут уложила и у инфраструктуру која омогућава иновације, са кредитом од 80 милиона евра за научно-технолошке паркове Ниш, Чачак и Крушевац и кампус Био4 у Београду.
Као и до сада, ЕБРД је била веома активна у приватном сектору, где је финансирала веће стране директне инвестиције, као што су ретаил паркови компаније БиГ и подржавајући локална мала и средња предузећа са више од 300 милиона евра у кредитима и финансирању трговине путем партнерских банака.
ЕБРД је наставила да шири своју делатност на промовисању обуке за развој вештина, такође и кроз свој саветодавни програм за МСП и новооснована друштва (стартуп).
Србија се постала чланица ЕБРД-а 2001. године.
Банка је до данас уложила више од 8,8 милијарди евра у земљи кроз 347 пројеката, углавном у приватном сектору, навела је ЕБРД.
Vučević: 30. januara predstavlja se godišnja analiza stanja vojske
Преузмите андроид апликацију.