Од 2019. године бечко енергетско предузеће Вин Енерги (Wien Energie) у сарадњи са Пољопривредним факултетом у Бечу тестира двоструко коришћење пољопривредних површина за производњу соларне енергије.
На локацији Шафлерхофштрасе (Schafflerhofstraße) у 22. општини већ од 2021. године користи се око 400 вертикално постављених двостраних соларних панела. Ови панели производе енергију с обе стране и уз то омогућавају пољопривредни узгој између њих. На тај начин се истовремено могу производити храна и зелена енергија.
У првој години, углавном је коришћена луцерка за побољшање земљишта. У 2022. години гајене су различите врсте житарица (озима пшеница, озима спелта и озими јечам) и соја, која је већ прве године дала добре приносе. Ове године ће се експеримент наставити према принципу одређеног редоследа у гајењу биљака. Крајем године ће се коначно анализирати резултати и одлучити о даљем развоју истраживачког пројекта. Вертикални систем на локацији Шафлерхофштрасе је највећи такве врсте у Аустрији.
„Да бисмо успели у енергетској транзицији до 2040. године, потребна нам је технолошка комбинација. Саме фотонапонске инсталације на крововима неће бити довољне да задовоље потребу за обновљивом енергијом у будућности. Да бисмо искористили све потенцијале, неопходно је одабрати одговарајућу фотонапонску инсталацију у складу с локалним условима. Инсталације на крововима, на отвореним површинама и пољопривредним добрима представљају добру комбинацију“, истакао је Михаел Штребл, председник управе бечког енергетског предузећа.
Комбиновањем производње електричне енергије путем соларних панела и производње хране на истој површини, ефиксаност коришћења земљишта је већа него код једноставног обрадивог земљишта.
Отприлике 85 одсто површине се користи за пољопривредну, око 14 одсто за тзв. цветне стазе, док се око један одсто користи за постављање соларних панела. Двоструко коришчење је економски исплативије од чистог узгоја биљака јер пољопривредник остварује додатни приход од производње електричне енергије. Тиме се постиже већа ефикасност коришћења земљишта.
Како би се заштитили соларни панели од оштећења током пољопривредних радова, остављен је простор од око једног метра између панела и поља. Десет метара широк размак између панела омогућава традиционално коришћење пољопривредних машина.
Овај пројекат двоструке употребе пољопривредних површина за производњу енергије и хране има потенцијал за будућност и пружа позитивне резултате у смањењу негативних утицаја на животну средину и подстицању одрживе производње хране и енергије.
Преузмите андроид апликацију.