Права зима и ниске температуре поново су за многе власнике домове покренуле питања – да ли је време за уградњу нове столарије, да ли вреди побољшати изолацију, и да ли се све то исплати?
Иако је у питању већа инвестиција, стручњаци једногласно мисле да су изолација и поготово столарија, више него битни за један топли дом, а то говоре и подаци.
Без обзира на избор грејног система, лакше је догрејати просторије у којима је температура мало опала него загрејати оне које константно губе топлоту. Тако ћете уштедети пре свега на грејању, било да за ту сврху користите струју, дрва, пелет или било шта друго.
Шта је битније, изолација или столарија?
Добро изолован објекат има више предности – лакше остаје хладан лети и лакше задржава топлоту зими.
За грејање неизолованог објекта, у односу на изолован, може се потрошити чак до 5 пута више новца, тврди стручни портал izolacija.rs.
Изолацију, ипак, можете побољшати само уколико сте власник куће, док су станови такви какви јесу. Теорија и пракса се слажу – што је дебљи стиропор, то је боља изолација.
За објекат од око 70 квадрата биће вам потребно око 50.000 динара за куповину стиропора (10cm), а та цена може бити и знатно већа у зависности од квалитета стиропора, чак и у истој дебљини. Такође, фактори као што су висина зидова, количина прозора и слично утицаће на цену, а већа мука можда је проналазак и погађање са мајстором, рад на фасади и остало.
Све то неће пуно помоћи без добре столарије
Прозори пропуштају највећи део топлоте једне просторије, па тако не чуди њихов значај у термоизолацији једног објекта. Лоша или пропала столарија може изгубити чак 40% више топлоте у односу на нову.
Ипак, ни ту избор није једноставан. Постоје разне врсте рамова и стакала за прозоре, а с обзиром да стакло чини највећи део прозора, сматра се да 80% перформанси једног прозора чине управо карактеристике уграђеног стакла, наводе на izolacija.rs.
Ту до изражаја долазе термопан стакла, тј. двострука или чак и трострука стакла између којих постоје ваздушни простори чиме се побољшавају изолационе карактеристике прозора.
Постоје и другачија стакла, али и друге карактеристике као дистанцери, заптивачи, апсорбери влаге и слично, који такође могу правити разлику. За рамове избор пада на PVC или алуминијум.
Све у свему, за простор од око 70 квадрата цена нове столарије биће више од 100.000 динара, тачније, вероватно више од 900 евра.
Цену је тешко одредити, јер све зависи од избора столарије, количине и врсте прозора (двокрилни, једнокрилни), њихових димензија, као и димензија врата и сличним специфичностима једног објекта.
Уколико из свега извучемо само две поуке, а то је да грејање неизолованог или лоше изолованог простора кошта и до 5 пута више, као и да лоша столарија губи више од 40% топлоте у односу на добру, јасно је да је било која од ова два улагања добар избор, поготово што је реч о дугорочним инвестицијама.
Преузмите андроид апликацију.