Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Две речи на амбалажи откривају да ли је сок нездрав

Специјалисти за исхрану препоручују конзумирање пет порција воћа дневно. Међутим, има оних који овај захтев испуњавају кроз сокове. Да ли је могуће искористити својства течног воћа? Стручњаци имају одговор.
Фото: Unsplash/Devin Avery

Потреба за физичким и менталним благостањем у ужурбаном савременом животу приморала нас је да тражимо алтернативе да се осећамо добро. Један од ових захтева је дневни унос најмање пет порција воћа и поврћа.

С обзиром на ово, тржиште нуди широк избор опција, као што су воћни сокови, који обећавају да ће задовољити ове нутритивне потребе.

Пазите на етикету

Међутим, оно што многи занемарују је да ови флаширани производи имају адитиве који их не чине, како се мисли, савршеним савезницима за здравље.

Нутрициониста Ејлен Бехан објашњава да је један од фактора који се најмање узима у обзир приликом конзумирања ових производа висок додатак калорија, што их чини једнаким или лошијим од газираних пића или безалкохолних пића. Поред тога имају и висок ниво конзерванса.

У ствари, она уверава да је на етикети један од кључева за сазнање да ли је сок 100 одсто природан, јер они на којима пише „пиће“ или „воћни коктел“ садрже оригинално воће у минималном проценту, што умањује његову праву нутритивну вредност.

„Порција воћа од пола шоље садржи око два грама влакана и доста витамина А и Ц. Порција поврћа од пола шоље садржи један до два грама влакана, пуно витамина А и Ц и практично нема натријума. Већина сокова од воћа и поврћа садржи мало влакана, а неки могу да садрже и велику количину натријума“.

Цела наранџа пет пута боља

Конзумирањем воћа и поврћа у соку они губе своја антиоксидативна својства присутна у кожи и љусци. Студија је показала да цела наранџа садржи до пет пута више антиоксиданата него чаша сока од поморанџе. Антиоксиданс се налази у белој пулпи и мембранама које раздвајају наранџасте сегменте један од другог.

Фото: Unsplash/Sherez Shaikh

Из ових разлога се препоручује избегавање флашираних сокова и уместо тога да се одлучите за свеже мешане сокове.

Али ако желите да испуните своје дневне потребе за исхраном, идеално је да са собом носите ситно воће, које, осим што помаже у борби против проблема као што је гојазност, може смањити ризик од срчаних обољења.

Осим тога, унос чврстог воћа и поврћа изазива осећај ситости, чиме се избегава анксиозност ‘грицкања’ између оброка, постајући велики савезници за одржавање здраве тежине.

Коначно, Бехан препоручује да увек пажљиво прегледате етикете, узимајући у обзир не само број калорија по порцији, већ и проценте натријума и шећера који ни на који начин не представљају благостање за здравље.

Čaša soka od paradajza menja šaku lekova

Преузмите андроид апликацију.