Београдски сајам књига биће одржан од 23. до 30. октобра, под слоганом „Повратак написаних“, а отвориће га у недељу (18:00) драматург Душан Ковачевић, док ће у име земље почасног госта Румуније учеснике поздравити писац Мирча Динеску, најавили су данас организатори.
„После две године седења и два одлагања сајма због пандемије, дочекали смо да можемо са сигурношћу да кажемо да ће у недељу бити почетак једног од најзначајнијих културних догађаја у нашој земљи“, рекао је Ковачевић, председник Одбора Сајма књига, на конференцији за новинаре.
Ковачевић је рекао да се Сајма књига сећа као нечег драгоценог у његовом животу, додавши да му је жао што су се „људи са којима смо долазили на сајам преселили у нека друга времена“, и сада уместо дружења са њима „шетамо њиховим улицама и трговима на сајму“.
На 65. Сајму биће постављне изложбе посвећене Жозеу Сарамангу, Бориславу Пекићу и Васку Попи, а Ковачевић је подсетио да се ове године навршавају стогодишњице рођења Попе, Иве Андрића, Душка Радовића и „посебно драгог писца Драгослава Михајловића Михиза, који је један од најбитнијих људи за новију историју српске књижевности“.
Ковачевић је истакао да му је изузетно драго што је Румунија почасни гост сајма јер су „наше суседство и традиција за разлику од многих других увек били пријатељски и родбински“, као и да та земља има и изузетне уметнике.
„Биће лепо да следећу недељу као некада проведемо на сајму. Стрепња свих нас сигурно је чињеница да се пандемија уморила, није нестала, једноставно је само посустала. Али друга велика болест се развија. Да не будем са осећањем катастрофе – стрепња је шта ће се дешавати следеће године – ја бих страшно волео да се видимо следеће године у октобру“, рекао је Ковачевић.
Амбасадорка Румуније Силвија Давидоју је најавила да ће њена земље на Сајму књига имати велики штанд, а у средишту његовог графичког дизајна биће један од најпознатијих румунских песника Никита Станеску.
Према њеним речима, у многобројној делегацији Румуније на сајму ће бити њен министар културе, директори Румунског културног института и Националне библиотеке, као и преко 30 писаца који ће представити своја дела, поред Динескуа који ће отварању имати свој „гастрономско-поетски тренутак“.
Градска секретарка за културу Наташа Михаиловић Вацић је рекла да је ишчекивање почетка највеће београдске манифестације подсећа на време кад се са нестрпљење чекао Школски дан на Сајму, који се ове године дешава 27. октобра, када „машти пустимо на вољу да се заигра“.
Подсетивши да је Сајама књига „за све, од оних који чине прве кораке, до оних који траже ретка издања“, Михајловић је оценила да посетиоце очекује „величанствена ширина жанрова и свако може пронаћи свет који резонује с њим као појединцем“.
Координаторка пројекта Љиљана Шошкић је најавила учешће више од 400 излагача из земље и иностранства и скоро исто толико заступљених фирми у халама један, два и четири, а организатори се надају „посети на нивоу из претходних година“.
Уредница програма Сајма Сања Милић подсетила је да на сајам долазе писци Ајфер Тунч из Турске, Француз Патрик Бесон и Италијан Ђовани Дозини, а од домаћих Матија Бећковић, Радослав Петковић, Горан Петровић, Милица Вучковић и Владимир Табашевић.
Директор Пошта Србије Зоран Ђорђевић је рекао да ће његово предузеће као један од партнера сајма, на свом штанду омогућити посетиоцима да пошаљу купљену књигу као поклон некоме са честитком, као и да сами себи на кућну адресу пошаљу више књига, све по промо цени од 300 динара.
Преузмите андроид апликацију.