Нови Сад, 26. 5. 2022. – Компанија „Дунав осигурање“, у сарадњи с Удружењем новинара „Агропрес“, на
Новосадском сајму, у Конгресном центру „Мастер“, организовала је трећу регионалну конференцију под
називом „Изазови и решења у полјопривреди“.
Бројним пољопривредницима, носиоцима пољопривредних газдинстава, задругарима, председницима и представницима општина Љубовија, Ариље, Чока, Кикинда и других, студентима пољопривредних факултета, ученицима и професорима пољопривредних школа у Ваљеву и Футогу, као и великом броју новинара, обратили су Ведрана Илић, помоћник министара полјопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије, Милорад Радић, директор Дирекције за накнаду штета у Компанији „Дунав осигурање“, Младен Петровић у име Института за примену науке у пољопривреди, Недељко Тодоровић, метеоролог и Горан Ђаковић, председник „Агропреса“.
Искуства из праксе окупљенима је пренео Решад Хаировић из Сјенице, који је на маргинама конференције
закључио и полису осигурања стада говеда расе „Ангус“ , које гаји на падинама Пештери.
Расте интересовање за осигурање
Помоћница министра пољопривреде Ведрана Илић оценила је да се све више повећава број оних који се одлучују да осигурају пољопривредну производњу.
„Површина осигураних површине газдинстава била је 132.000 хектара у 2017. години док у 2021.години прелази 165.000 хектара. Износ премије се повећао са 605 милиона на милијарду и 505 милиона динара. Наши пољопривредници могу да конкуришу за додатна средства тако да премија достиже и сто одсто. Тридесет хиљада газдинстава је осигурано током протекле године“, каже Илић.
Председник Удружења новинара за пољопривреду „Agropress“, Горан Ђаковић каже да већ једанаест година заједно са Компанијом “Дунав осигурање” ради на едукацији пољопривредника о осигурању.
„Већ има најава да ће на Сајму пољопривреде бити попуста, али ја предлажем пољопривредним произвођачима да и када нема попуста обавезно осигурају своју производњу,јер само на тај начин могу имати сигурну, безбедну и економски исплативу производњу, истиче Ђаковић.
У нашој земљи се осигурава од 12% до 15% коришћене полјопривреде површине, док су издвајања државе у случају наступања штетних догађаја велика, истакао је на почетку свог излагања Милорад Радић, директор Дирекције за накнаду штета у Компанији „Дунав осигурање“, и појаснио:
„То су били неки од разлога због којих је Компанија „Дунав“ у сарадњи са Удружењем новинара „Agropress“ покренула реализацију едукативних радионица које се тематски баве осигурањем пољопривредне производње у Србији. Свесни смо одговорности према осигураницима и степена заштите који им полиса осигурања доноси. Значај пројекта и не би био толико видљив да и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде стратешким потезима, који се пре свега односе на субвенције, тј. учешће у премији осигурања од 40 одсто за регистрована газдинства и 70 одсто за регистрована газдинства на подручју Златиборског, Моравичког, Колубарског, Шумадијског и Подунавског округа, није дало посебан импулс овим нашим напорима. И многе локалне
самоуправе следиле су пример надлежног министарства одобравањем додатних субвенција. Захваљујући свим
овим активностима, осигураници све више препознају значај осигурања.“
Прилагођена понуда пољопривредницима доноси резултат
Протекла 2021. година била је веома динамична у сегменту осигурања пољопривреде. Компанија „Дунав осигурање“ забележила је раст у свим показатељима осигурања пољопривредне производње, истакао је у изјави медијима Радић:
„Закључено је 18.425 полиса по основу осигурања биљне производње и животиња, што је за 6 % више у поређењу с 2020. годином. Компанија „Дунав осигурање“, као дугогодишњи лидер у осигурању пољопривреде, ту позицију потврдила је лане са тржишним учешћем већим од 36, 3%. Раст броја закључених полиса осигурања, раст цена пољопривредних производа, као и веће интересовање пољопривредника да осигуравајуће покриће прошире на већи број ризика, допринео је да укупна премија у осигурању пољопривреде у Компанији „Дунав “у 2021. години буде виша за чак 31% у односу на 2020. годину. Висина укупне премије достигла је 2021. године износ већи од 1,83 милијарде динара“, појаснио је Радић.
И у првих пет месеци ове године „Дунав“ бележи раст премије код осигурања усева и плодова за чак 40% у поређењу с истим периодом прошле године.
Када говоримо о осигурању животиња број закључених полиса јена готово истом нивоу као лане, али треба имати у виду чињеницу да ове полисе немају сезонски карактер, већ се закључују током целе године. Компанија „Дунав осигурање“ је једина осигуравајућа кућа која је на тржиште изашла са понудом за осигурање кајсије од ризика пролећног мраза и од недостатка влажности земљишта.
„Дунав“ прошле године исплатио 43 одсто виши износ штета пољопривредницима
Спремно дочекујемо изазове које доноси свака нова пољопривредна сезона, потенцира Радић, а како каже потврда за то су штете по полисама за осигурање усева и плодова и недостатка влажности земљишта:
„У 2021. години Компанија „Дунав“ исплатила је чак 8.452 одштетна захтева наших осигураника. Укупан износ исплаћених штета надмашио је 1,56 милијарди динара. То је раст од чак 43% у поређењу са 2020. годином. Највећи број и износ штета у пољопривреди односио се на осигурање усева и плодова, потом на штете од града. Протеклу сезону обележиле су и велике штете на воћу од пролећног мраза, а бележимо и прве исплате штета услед недостатка влажности земљишта. Највећи удео у исплаћеним штетама имају осигураници који гаје воћарске културе у поређењу с ратарским и повртарским културама. Од свих осигураних ризика доминантан је основни ризик – град. Од 2017. године бележимо и растући тренд у укупном износу и броју ликвидираних штета од допунског ризика „пролећни мраз“, који нарочито наноси велика оштећења на воћарским културама као што су кајсија,
трешња, јабука и крушка“, каже Радић.
У последњих пет година, када посматрамо статистику учесталости штета по регионима највећи број одштетних захтева забележен је у Региону Запад који је у врху и по укупном износу ликвидираних штета. Тај тренд прати и Регион Север. Управо у тим регионима, осим учесталости падања града, бележимо и повећани обим накнаде штете од ризика „пролећни мраз“.
Стадо „Ангуса“ вредно шесто хиљада евра осигурано у „Дунав осигурању“
Дан сточарства на Сајму пољопривреде у Новом Саду, на маргинама конференције „Изазови и решења у
пољопривреди“, обележило је и закључивање полисе за осигурање 271 грла говеда ирске сорте „Ангус“ . Своје
стадо осигурао је Решад Хаировић, који стадо Ангуса гаји у Врујцима, на отвореном, на пашњацима пештерске
висоравни.
Вредност ове полисе износи око 6,8 милиона динара, а осигурана сума по овој полиси је 70 милиона динара.
Мајска акција попуста за пољопривреднике
Поводом 89. Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, „Дунав осигурање“ традиционално је покренуло кампању „Да будемо сви на добитку“, која траје до 31. маја ове године. „Дунав“ нуди попусте при закључивању уговора о осигурању усева и плодова и осигурању животиња.
Погодности се примењују на свим продајним местима и намењене су физичким и правним лицима:
– 10% на премију осигурања усева и плодова
– 10% на премију осигурања животиња и
– 15 % попуста на висину премије за осигурање усева и плодова за пољопривредна добра под кукурузом, сојом и шећерном репом, уколико је закључена и полиса осигурања од недостатка влажности земљишта. Од ове сезоне полиса осигурања од суше поред територије Војводине укључује и територију Мачве и Београда.
Осигурајте се и не мислите на временске неприлике
Према проценама метеоролога, све је мање умерених година – или су изузетно сушне или са падавинама, те је производња под отвореним небом све несигурнија. Лето 2021. године добар је пример када су у периоду јул-август-септембар, према оцени Недељка Тодоровића, метеоролога, забележене екстремно високе температуре, а од средине јула и изражен сушни период. Последње две деценије била је релативно честа појава екстремно топлих и сушних лета:
„Дакле, сваке друге-треће године забележени су дужи сушни периоди који су засигурно оставили последице на род житарица, воћа и других пољопривредних култура. С друге стране, суше у другим деловима године такође имају штетне последице у пољопривреди; јесења је неповољна за сетву, пролећна за ницање усева. Тако је период фебруар-април 2022. године био с великим мањком падавина, а пролеће 2021. године такође је било неповољно, али због хладног и кишовитог времена, чак и са појавом снежног покривача и касних мразева“.
У наредним годинама и деценијама, у нашем умерено континенталном климату, дешаваће се сличне екстремне метеоролошке појаве. За разлику од летњих непогода, које су жестоке и краткотрајне и наносе штету на релативно малим површинама, суше почињу такорећи неприметно, трају дуже и наносе много веће штете пољопривреди јер захватају велика пространства.
Наука у функцији унапређења
Од укупног износа субвенције премије осигурања које дотира Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, чак 38,5 одсто је осигурано у “Дунав осигурању, истакао је на Конференцији Младен Петровић у име Института за примену науке у пољопривреди.
„Препорука Института за примену науке у пољопривреди је да је процес управљања ризиком у пољопривреди све значајнији. Разлога за то је више. Пре свих битно је указати пољопривредним произвођачима на значај осигурања у пољопривреди. институт за примену науке у пољопривреди точини на годишњем окупљању пољопривредних саветодаваца из области осигурање у пољопривреди, који стечена знања преносе до пољопривредних произвођача. Потврда томе је чињеница да је један од најчешће дати савета да произвођачи осигурају своју пољопривредну производњу.“
Закључак свих учесника конференције “Изазови и решења у пољопривреди” је да сви произвођачи, чија делатност зависи од временских прилика треба да се обезбеде од могућих штета на практичан начин – осигурањем.
Poljoprivredni proizvođači ne moraju da brinu uz „Dunav osiguranje“
Преузмите андроид апликацију.