Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Дружење уз вино вероватно смањује ризик од деменције

У Јапану је очекивани животни век дужи од 85 година, што ову острвску земљу сврстава међу светске рекордере.
Фото: Pexels/Julia Kuzenkov

Дуговечност Јапанаца је већ дуго предмет научних истраживања, а истраживачи са Универзитета у Осаки и Токијског института за геронтологију су кроз веома детаљну студију покушали да утврде везу између стила живота, година и општег здравља.

Један од налаза (поново) показује да је умерена конзумација вина повезана са чувањем когнитвних функција.

Студија је током две године пратила 1.226 жена и мушкараца у Јапану, старости од 75 до 87 година.

Њима су, поред осталог, постављана питања о обрасцима конзумацјие алкохолних пића и уједно су им мерене когнитивне функције путем јапанске верзије теста Montreal Cognitive Assessment (MoCA), направљеног како би помагао лекарима у утврђивању ране деменције и Алцхајмерове болести.

Истраживачи су утврдили колико често испитаници пију различите типове алкохолних пића – пиво, вино, виски, јапанске дестилате пиринча и саке.

– Испитали смо везу нивоа когнитивних функција и конзумације алкохола и само смо код вина пронашли значајну везу – рекао је аутор студије Јуја Акаги и додао:

– Ово сугерише да супстанце повезане са вином утичу на когнитивне функције, а нарочито антиоксиданти као што су полифеноли.

Акаги је додао да црвено вино садржи више полифенола него бело вино, а нарочито ресвератол, и да постоји велика вероватноћа да се бело и црвено вино јако разликују када је у питању утицај на менталне функције.

Конкретно, испитаници који су навели да конзумирају алкохол једном до шест пута недељно имају највиши скор на тесту когнитивних функција, знато виши од оних који не пију уопште и од оних који пију сваког дана.

Након даље „филтрације“ података из студије, утврђено је да конзументи вина показују изразито боље резултате од конзумената других пића.

Акагијева студија, ипак, не сугерише уношење већих количина алкохола – већина испитаника су особе које пију умерено.

Истраживачи су навели да је могуће и да контекст у коме се пије вино – то је најчешће врло пријатна друштвена активност – има позитиван утицај на очување менталних функција.

– Време проведено у дружењу и разговору са пријатељима и породицом може имати позитиван утицај на когнитивне функције – рекао је Акаги.

Najgori način na koji možete pripremiti povrće

Преузмите андроид апликацију.