Почетна > Србија
Србија

Дрецун: Запад настоји да убрза процес нормализације и да Београд призна Косово

Председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је данас да водеће западне земље, које су признале лажну државу Косово, настоје да убрзају читав процес нормализације односа Београда и Приштине, у правцу да Београда призна лажну државу Косово.
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

„Запад покушава да убрза постизање тог договора, што је по мени немогуће јер наша страна неће да прихвати две кључне тачке предлога споразума ЕУ, зато што Запад има изборе наредне године, кренуће кампања у САД, као и у ЕУ, и то је нешто што подиже праг очекивања Запада да се све то заврши што је пре могуће. Из тога произилази одређена нестрпљивост“, рекао је он за Тањуг.

Упркос штурим информацијама које је Србија добила након разговора „велике петорке“, Дрецун каже да могу да се извуку одређени закључци на основу изјава портпарола ЕУ Петер Станоа и специјалног изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака, који је рекао да је петорка направила нови план који би требао да омогући наставак дијалога и доведе до напретка у имплементацији споразума о путу ка нормализацији односа, али и да је неопходно да се формира ЗСО.

„Након тога је Стано изашао са изјавом да постоје нови предлози и идеје, неки су предлози чак, како је рекао, у писаној форми, и да је петорка донела нови предлог статута Заједнице општина са српском већином. То показује да се разговара о томе како да се направи један пакет који би био прихватљив и за Београд и за Приштину, и да ће се у наредном периоду настојати да се приближе ставови две стране да би се евентуално постигао неки договор“, оценио је он.

Како је навео, од Приштине се тражи да прихвати тај нацрт статута, да крене са конкретним корацима ка формирању ЗСО, да се организују избори на северу Косова, а од Београда се тражи да утиче на Србе да учествују на изборима, што је, напомиње он, српска листа и прихватила.

„Главни правац је усмерен према Београду јер се од наше стране тражи да у потпуности прихватимо и применимо тај ЕУ споразум о путу ка нормализацији односа, а он има две тачке које су за нас неприхватљиве. Мислим да ће се око тога сад ломити копља“, закључио је Дрецун.

Сматра да је премијерка Србије Ана Брнабић на седници Савета безбедности УН, послала јасан одговор Западу на њихов нови предлог када је рекла да ЗСО мора да буде формирана на основу Бриселских споразума из 2013. и 2015. године.

„Стано говори о неком другачијем приступу, да то представља некакав модеран европски предлог за Заједницу општина са српском већином, и такође је премијерка рекла да је за нас то неприхватљиво и да нећемо ни по коју цену признати лажну државу Косово“, изјавио је Дрецун.

Он лично сматра да све што је урадила „велика петорка“ је темпирано према предстојећем састанку лидера ЕУ у Бриселу, јер је дала рок Београду и Приштини да се о свему изјасне до тог састанка, како би се видело да ли постоји могућност за приближавање ставова и прихватање новог плана.
„Чини ми се да је све ово што се дешава последњих седам, осам дана темпирано према састанку лидера ЕУ, да ће се изаћи пред њих са оним што треба да буде резултат разговора посредника и са Београдом и са Приштином, и да ће онда они одлучивати даље о томе какав ће став ЕУ заузети, а ЕУ ради у тесној координацији са САД“, рекао је Дрецун.

Какав год буде исход након састанака у Бриселу, оценио је Дрецун, наставиће се активности везане за даље убрзавање читавог процеса нормализације односа.

Skupština nastavila rad po amandmanima na Predlog budžeta

Преузмите андроид апликацију.