Почетна > Србија
Србија

Дрецун: Неопходан стратешки геополитички договор са Западом и САД

Председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун оценио је данас да је Србија дошла у ситуацију да јој је неопходан стратешки геополитички договор са Западом.
Фото: Танјуг/Филип Краинчанић

„Без интензивирања сарадње са САД, најјаче силе на свету, не можемо да рачунамо на перспективну будућност“, рекао је Дрецун за ТВ Пинк.

Он је рекао да Србија има основ за стратешки геополитички договор са Западом јер преговара за улазак у ЕУ, има највиши облик сарадње са НАТО, добру сарадњу са САД а Немачка је њен најважнији спољнотрговински партнер.

„То су основе које треба да надоградимо. Уговор о партнерству са САД је недостајућа карика. Председник Вучић је после разговора са (саветником америчког државног секретара Дереком) Шолеом и рекао да треба да се започну разговори о стратешком партнерству са САД“, рекао је Дрецун.

Додао је да Србија има таква партнерства договорена са Русијом и Кином и оценио да је тај простор удаљен од нас, те да је битно да у окружењу позиционирамо наше месето.

Пред представљање извештаја о Србији и тзв. Косову у одбору Европског парламента, Дрецун је рекао да се показало да ту могу да се доносе резолуције какве хоће те да оне често раде на дестабилизацији а не решењу.

„Могу да пишу шта хоће. Од њих очекујем да објективно прикажу ситуацију, и да допринесу европском путу Србије, а не да буду против српског народа“, рекао је он, поручивши известиоцу Владимиру Билчику да, ако тако пуно жели да управља Србијом треба да прво затражи наше држављанство и да се кандидује на изборима.

Коментаришући информацију да такозване Косовско безбедносне снаге обучавају своје снајперисте у Јордану, Дрецун је оценио да је то део јачања војних снага Приштине у шта је убројао и изградњу база а све како би се у једном тренутку, како каже, извршила окупација севера Косова.

Подсетио је да Приштини заштиту пружа НАТО преко Кфора те оценио да то оружје које набавља „немају да употребе против било кога другог осим српског народа“.

„Такозвани КБС је фактор који Куртија све више гура у нешто што може да доведе до сукоба“, рекао је Дрецун.

Он је оценио да је опасност предузимања дестабилизујићих активности од стране Приштине изузетно велика, али да је тренутна порука САД да не желе дестабилизацију.

„САД пресудно креира догађаје. Прво ЗСО, па враћање српских представника у локалне самоуправе, и онда да се наставе разговори о француско-немачком предлогу. Без тога не може да се разговара о предлогу“, рекао је он.

Додао је да од Србије не зависи да ли ће се ЗСО формирати за три или шест месеци.

Дрецун је оценио је да је у току бруталан притисак на председника Србије, кога, према његовим речима, ударају свим расположивим средствима да би променио политику.

Vučić danas sa ambasadorima Kvinte

Преузмите андроид апликацију.